Návrh na další pomoc měl být podle ČT řešen na středeční schůzce na ministerstvu průmyslu. \"Žádný požadavek tam takhle explicitně nezazněl,\" řekl Mládek. Pokud firma chce další peníze, má to podle něj sdělit oficiálně, písemnou formou. \"Poletují tady ve vzduchu nějaké nápady ke kterým se nikdo nehlásí,\" uvedl.
Vzhledem \"k minulým smutným zkušenostem\" z kauzy OKD bude chtít, aby se někdo k případné žádosti přihlásil. \"Může to být vedení, insolvenční správce, prostě leckdo,\" uvedl. Středeční schůzky na MPO se podle něj mimo jiné zúčastnili zástupci MPO, OKD a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj a nový senátor Jiří Cienciala. Názor na OKD bude chtít ministr znát i od nově zvoleného zastupitelstva Moravskoslezského kraje.
Mládek dále uvedl, že případná další veřejná pomoc OKD je těžko obhajitelná. Velkoobchodní ceny uhlí totiž po předchozích poklesech nyní rostou. \"Situace na světovém trhu s uhlím se změnila,\" dodal ministr.
OKD je od května v úpadku. Společnost se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.
V dolech OKD se dál těží. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, tedy do 9. prosince. Je ale možné, že požádá o prodloužení této lhůty. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12.000 lidí.