Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se podle dnešních informací MF týkat zhruba 40.000 podnikatelů. Podnikatelé si v pilotním provozu mohou otestovat funkčnost pokladního zařízení s instalovaným certifikátem. Zároveň si mohou ověřit, zda se data ukládají na servery Finanční správy. K systému se mohli podnikatelé připojit i dříve, ale v testovacím prostředí, tzv. playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala.
\"V pilotním provozu odesílané tržby nepodléhají kontrole ze strany Finanční správy. Údaje o tržbách zasílané v ostrém módu se však ukládají v databázi Finanční správy a jsou podnikatelům k dispozici ve webové aplikaci EET,\" uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Dodala, že dál existuje i tzv. ověřovací mód, v rámci kterého se v databázi Finanční správy údaje neukládají a slouží zejména dodavatelům při nastavení funkčního zařízení.
Registrační údaje, s kterými se lze k systému přihlásit, přiděluje Finanční správa od 1. září. Dosud správa vydala zhruba 21.000 autentizačních údajů.
Řada podnikatelů podle prodejců pokladních systémů přípravu na EET stále neřeší. Vyčkávají i se zapojením do zkušebního režimu, který odstartoval v úterý.
Poskytovatel pokladních systémů Rychlá Pokladna odhaduje, že nyní má vlastní konkrétní řešení pro EET zhruba 40 procent restaurací a přibližně 25 až 30 procent jej vybírá. \"Zatím však stále zhruba 30 až 35 procent podniků se problematikou zařízení pro EET vůbec ještě nezačalo nezabývat,\" uvedl jednatel společnosti One Pub Pavel Friedrich. Připomněl, že v ČR je evidováno na 30.000 gastronomických zařízení.