\"Chtěl jsem z čínské strany slyšet, jestli existuje požadavek na to, aby čínské firmy vstupovaly do tendrů v energetice bez výběrového řízení, a byl jsem ujištěn, že tento požadavek z čínské strany neexistuje,\" řekl Tlapa. \"Čínská strana oficiálně řekla, že má zájem o vstup do energetiky, ale samozřejmě bude respektovat všechny podmínky tendrů, jak je obvyklé v České republice i v Evropské unii,\" doplnil.
O zájmu Pekingu o stavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech informoval v říjnu ministr průmyslu Jan Mládek. Tehdy řekl, že neví o tom, že by Čína usilovala o přidělení zakázky bez výběrového řízení.
Z úterního vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera vyplývá, že o stavbu nového jaderného bloku v Česku se zajímá šest společností a projektů. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Ministerstvo průmyslu už dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.
Vláda loni v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku ve druhé tuzemské jaderné elektrárně v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Jako první by stavba měla začít v Dukovanech.
Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů (MW). Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Kvůli nekvalitním rentgenovým snímkům v dokumentaci začali odborníci od loňského září v blocích elektrárny kontrolovat svary. V důsledku neplánovaných odstávek klesly minulý rok dodávky elektřiny z Dukovan o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Nižší výrobu má elektrárna kvůli delším odstávkám i tento rok.