Dosud nejvyššího objemu exportu čeští výrobci podle Daňka dosáhnou přesto, že se nyní potýkají v výrazným nedostatkem pracovníků. Podle odhadu Asociace exportérů firmám v současné době chybí kolem 160.000 pracovníků, přičemž přes 90 procent pozic připadá na místa ve výrobních podnicích.
\"Nedostatek pracovních sil považujeme za závažný problém, který brzdí náš průmysl,\" řekl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Jako příklad regionu, kde firmy nemohou vůbec nalézt zaměstnance, Daněk uvedl Rychnovsko, kde pracovní sílu \"vysává\" rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. \"Větší firmy tam kanibalizují menší a přebírají jim zaměstnance,\" uvedl Daněk.
Za významné pozitivum pro růst exportu a výroby exportéři považují režim intervencí České národní banky proti posilování koruny vůči euru. ČNB intervencemi udržuje od listopadu 2013 kurz nad 27 korunami za euro. Pokud by ČNB neintervenovala a kurz by se stále držel na tehdejších 25,7 koruny za euro, přišli by čeští exportéři podle Daňka do letošního srpna o 608 miliard korun.
Intervence na oslabování koruny podle Asociace exportérů umožnily exportním firmám masivní investice i růst mezd zaměstnanců. Za období intervence podle Daňka klesl počet nezaměstnaných o 177.000, z toho na vliv intervencí podle něj připadlo nejméně 27.000. Kromě slabé koruny českým exportérům letos také pomáhá zejména oživení trhu v Německu.