Hodnota akvizic mezi britskými firmami od referenda prudce klesla

07.11.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 7. listopadu (ČTK) - Hodnota fúzí a akvizic mezi britskými společnostmi se od referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro vystoupení své země z Evropské unie, propadla o 62 procent. Je tak nejníže za 30 let, vyplývá z propočtů agentury Thomson Reuters. Propad investic je především signálem nejistoty, která trápí podnikatele.

Od referenda, které se konalo 23. června, hodnota dohod mezi britskými společnostmi dosáhla jedné miliardy USD (24,4 miliardy Kč). Prudce klesla i hodnota dohod o převzetí britských firem zahraničními společnostmi, a to o 69 procent. K větší aktivitě při akvírování britských firem nepomohl ani prudký pokles libry.

Předpoklad, že pokles libry by mohl fúzím a akvizicím pomoci, zvýšila červencová dohoda o převzetí britského výrobce čipů ARM Holdings. Japonská společnost Softbank za něj nabídla 30,7 miliardy USD.

Data ovšem také ukazují, že výdaje britských firem za akvizice zahraničních podniků od referenda o takzvaném brexitu stouply o 59 procent na 88,5 miliardy USD. To je nejvíce od roku 2007. Tento počet ale částečně zkresluje dohoda tabákové společnosti British American Tobacco o převzetí amerického výrobce cigaret Reynolds American za 57,8 miliardy USD.

Loňský rok byl rekordním z hlediska smluv zahrnujících britské podniky s akciemi na burze. Dohodnut byl totiž větší počet velmi objemných transakcí, mezi nimi i převzetí pivovaru SABMiller za 110,3 miliardy USD větším konkurentem Anheuser-Busch Inbev či fúze ropných společností Shell a BG Group za 53 miliard USD.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK