Pokuta pro Exxon by byla rekordní v celém ropném odvětví a o zhruba 13 miliard dolarů by překonala náklady britské BP na řešení úniku ropy v Mexickém zálivu v roce 2010. Soud o ní rozhodl na podnět ministerstva financí, které podalo stížnost na to, že konsorcium vedené Exxonem nesplnilo vůči vládě své závazky.
Čad tvrdí, že konsorcium má platit na licenčních poplatcích dvě procenta z vývozu ropy, Exxon ale poukazuje na dohodu, kterou podepsal s vládou v roce 2009 a která tento podíl stanovila na 0,2 procenta. Podle vlády ale tuto dohodu neratifikoval parlament a nepodepsala ji hlava státu.
Pokuta představuje asi šestinásobek ročního výkonu čadské ekonomiky. Podle vlády je nicméně v souladu s pravidly Hospodářského a měnového společenství středoafrických států, jehož je Čad členem. Pravidla stanoví, že v případě podvodného jednání by pokuta měla dosáhnout dvojnásobku hodnoty předmětu podvodu, sdělil agentuře Bloomberg ředitel právního odboru vlády Fang Langou Operal.
Soud přitom vyžaduje, aby Exxon doplatil na nezaplacených poplatcích 810 milionů dolarů. Důvod pokuty o 90násobku této částky soud ani vláda nevysvětlily.
Soud mezi společníky Exxonu v této kauze jmenoval americký Chevron a malajsijskou společnost Petronas, domácím partnerem je čadská ropná společnost SNT. Chevron svůj podíl v konsorciu prodal v roce 2014.
Exxon začal v Čadu zkoumat ropná naleziště v roce 2001 a o dva roky později tam zahájil těžbu ropy. Největší veřejně obchodovaná ropná společnost světa podle tržní hodnoty rovněž provozuje ropovod z čadských nalezišť do vývozního terminálu na pobřeží Kamerunu.