Schäuble se ohradil proti výzvě Bruselu, aby Německo víc utrácelo

18.11.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 18. listopadu (ČTK) - Evropská komise nemá právo určovat, v jakém rozsahu mají vlády členských zemí Evropské unie manévrovat se svými rozpočty. Řekl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který tak reagoval na středeční doporučení komise. Ta v podstatě vyzvala Německo k většímu utrácení, když doporučila eurozóně jako celku uvolnění veřejných financí v rozsahu 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To má podle komise přispět k podpoře reforem a hospodářského růstu.

\"Jsme vázáni evropskými zákony a těmi je vázána rovněž komise. Pakt stability říká, že komise posuzuje rozpočty členských států. Komise se místo toho vyjádřila k fiskálnímu manévrovacímu prostoru eurozóny a k tomu nemá mandát,\" řekl Schäuble na akci, kterou v Berlíně pořádal list Süddeutsche Zeitung.

Komise ve středeční výroční analýze Německo výslovně nejmenovala. Protože se ale Francie, Itálie a Španělsko pohybují na hranici povolených deficitů, má z velkých zemí eura prostor pro zvyšování veřejných výdajů a uvolnění rozpočtů pouze Berlín.

Vládu kancléřky Angely Merkelové čekají na podzim příštího roku parlamentní volby, v nichž se její konzervativní strana CDU střetne o voliče zejména s euroskeptickou a populistickou AfD, která ve veřejných financích klade důraz na tradiční německou šetrnost. Středeční doporučení komise kritizovala německá konzervativní média.

Podle Schäubleho je nutné držet se unijního Paktu stability a růstu, který stanovuje mantinely rozpočtovým deficitům a nařizuje postupné snižování deficitů, protože je to v zájmu ochrany eura. Ministr tím podle agentury Reuters narážel na to, že komisi vnímají mnohé severoevropské země jako příliš vstřícnou k porušování paktu zeměmi jižní Evropy.

Německo požadavky paktu na snižování deficitů plní od roku 2012 více než musí, a od roku 2013 dokonce vede rozpočtové přebytky. Komise proto Berlínu opakovaně doporučuje, aby Německo zvýšilo domácí výdaje, což by podpořilo ekonomiku celé eurozóny a snížilo závislost německé ekonomiky na vývozu.

\"Nežádáme o větší utrácení všechny členské státy. Ovšem ty země, které by to v zájmu přiměřené fiskální pozice celé eurozóny dělat měly, by neměly být překvapeny,\" řekla na slova německého ministra mluvčí komise Annika Breidthardtová. \"Toto naše vyjádření jen odráží to, co doporučujeme už delší dobu,\" dodala.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK