Podle zákona o veřejných zakázkách, který platí od října, by měli být z tendrů vyloučeni uchazeči, kteří nemají výlučně zaknihované akcie. České dráhy mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou. Výjimku kvůli podobě akcií v zákoně o zakázkách mají firmy ve vlastnictví obcí či měst, ale ne státní podniky, jako jsou České dráhy.
\"Zákon podle našeho názoru stanoví jednoznačné pravidlo: vítězem veřejné zakázky se nemůže stát akciová společnost, která nemá výlučně zaknihované akcie. Pokud tedy existuje rozpor mezi zákonem o ČD a zákonem o zadávání veřejných zakázek, pak je nutno zvážit změnu zákona,\" sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. MMR je garantem zákona o veřejných zakázkách.
Problémy s akciemi mají podle ministerstva dopravy i jiné státní podniky. V resortu ministerstva průmyslu mají listinné akcie například správce přenosové soustavy ČEPS a operátor energetického trhu OTE. \"Spojíme se i s dalšími, kterým může tato nešťastná formulace uškodit a budeme iniciovat další kroky. Možností je metodické upřesnění ministerstva pro místní rozvoj nebo rychlá novela zákona o veřejných zakázkách,\" uvedl Ťok.
Na problém ohledně zákona o veřejných zakázkách poukázal v pátek premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Oslovil Ťoka s dotazem, zda zákon ohrožuje České dráhy v přístupu do veřejných soutěží. Premiér požadoval, pokud se riziko potvrdí, od ministra návrh řešení. Ťok v pátek odpověděl, že žádný důvod vylučovat České dráhy z veřejných soutěží není.
Otevírání trhu se podle nejnovějšího materiálu ministerstva dopravy týká v nejbližší době šesti linek. Nejdříve má nový dopravce zahájit provoz na trase Plzeň - Most, a to od letošního prosince. Ministerstvo chce provoz na této neelektrifikované trati zadat společnosti GW Train Regio, která nabídla ve zrušeném výběrovém řízení nejnižší cenu.