Česká republika je druhá v leasingu nemovitostí ve střední a východní Evropě

25.05.2005 | , Česká leasingová a finanční asociace
LEASING A SPLÁTKY


perex-img Zdroj: Finance.cz

Česká republika se v roce 2004 stala jedenáctým nejvýkonnějším evropským trhem v oblasti leasingu nemovitostí. Objem nově uzavřených obchodů zde dosáhl výše 369 milionů EUR (11.778 miliard Kč). Jedničkou leasingu nemovitostí v Evropě se opět stala Itálie, kde objem novým obchodů činil 16.795 milionů EUR...

... V rámci regionu střední a východní Evropy je Česká republika na druhé pozici, první je Polsko. Podle odborníků má český trh leasingu nemovitostí i nadále velký potenciál pro růst. Jeho možnosti vidí především v oblasti středně velkých podniků a veřejného sektoru.

Přestože leasing nemovitostí v České republice meziročně vzrostl o více než 25 %, stále u nás není využíván tolik, jako v Evropě. „Firmy i veřejné instituce v České republice se ještě nenaučily plně využít možností leasingu nemovitostí,“ říká Jiří Pulz, generální tajemník České leasingové a finanční asociace. „Pokud si chtějí pořídit nemovitost, jdou si obvykle půjčit peníze do banky. To je však pouze jedna z možností financování stavby,“ dodává.

Leasing nemovitostí má ve srovnání s bankovním úvěrem několik předností. Díky tomu, že je leasingová společnost majitelem pořizované nemovitosti, stačí zákazníkovi k jejímu pořízení menší množství vlastních finančních prostředků. Leasing je také velmi variabilní formou financování. Navíc leasingová společnost zpravidla zajistí veškeré činnosti související s pořízením a správou nemovitosti.

Velké možnosti růstu leasingu nemovitostí jsou v oblasti veřejného sektoru. „Řadu činností spojených s pořízením nemovitosti přenese v případě leasingu veřejný subjekt na leasingovou společnost a nemusí se tak zabývat aktivitami, které primárně nesouvisejí s jeho činností,“ říká Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Immorent ČR. „Kromě toho, splátky leasingu lze považovat za nájemné, takže nenavyšují veřejný dluh limitovaný Maastrichtskými kriterii,“ dodává.

U malých a středně velkých podniků je situace obdobná. „Leasing redukuje úvěrové zatížení firem, které tak získají možnost snáze získat prostředky na financování jiných aktivit,“ říká Friedrich Trumminger, ředitel sekce leasingu nemovitostí společnosti CAC Leasing. „Leasing nemovitostí bude po zavedení pravidel Basel II pro středně velké společnosti ještě atraktivnější. Nezhoršuje totiž kvótu vlastního kapitálu,“ dodává.

Autor článku

 

Články ze sekce: LEASING A SPLÁTKY