\"Chtěli vyhodit (z návrhu na vybudování zón) Veselí nad Lužnicí, Sokolov, Rokycany, Kutnou Horu a Hladké Životice. Pevně doufám, že (za) podpory starostů se podaří stanovisko MZe zvrátit,\" dodal Mládek.
Nové průmyslové zóny by podle návrhu mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Celkové náklady na stavbu činí 765 milionů korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 573 milionů korun.
Původní návrh počítal s lokalitou u Veselí nad Lužnicí. Ta z užšího výběru vypadla po protestech ministerstva zemědělství. Měla vyrůst jihozápadně od města za budoucí dálnicí D3. Oblast je pro zónu podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepřijatelná kvůli vysoké kvalitě půdy. Byla proto přeřazena do skupiny rezervních lokalit. V ní je také Kutná Hora, Rokycany, Hladké Životice a Sokolov - Staré Sedlo.
\"Státem připravené průmyslové zóny jsou společně se systémem investičních pobídek možností, jak do ČR přilákat strategické investice, jež významně podmiňují hospodářský rozvoj a zaměstnanost,\" uvádí v materiálu ministerstvo průmyslu a obchodu.
Uvažovaná lokalita pro průmyslovou zónu Cheb II je východně od města v katastrálních územích Dolní Dvory a Dřenice u Chebu. Rozloha je 142 hektarů. Lokalita pro průmyslovou zónu Veselí nad Moravou o celkové rozloze 31 hektarů se rozkládá v okrajové jihovýchodní části města mezi komunikacemi v ulici Kollárova a Blatnická. Uvažovaná lokalita pro zónu Moravské Budějovice je v západní části obce a má rozlohu 31 hektarů.
Stát od roku 1998 podpořil stavbu 104 průmyslových zón a související infrastruktury či zvýhodněný převod pozemků ze Státního pozemkového úřadu v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Audit v zónách, které stát podpořil, ukázal obsazenost investory z 82 procent.