Za zpomalením hospodářského růstu stojí podle agentury DPA pokles exportu a nejistota v podnikatelském sektoru vyvolaná rozhodnutím Británie vystoupit z Evropské unie. Ekonomiku ve třetím čtvrtletí podpořila hlavně domácí poptávka, v růstu pokračovaly výdaje domácností i státu.
Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby, státní výdaje tlačí vzhůru například uprchlická krize.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce německá ekonomika vzrostla o 1,7 procenta. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Německá vláda v říjnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,8 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. Německo by tak mělo vykázat nejsilnější růst za posledních pět let. Ke zlepšení prognózy přispěly vyšší státní výdaje na migranty, nižší ceny ropy a slabší euro.