Britský statistický úřad potvrdil, že ekonomika ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stoupla o 0,5 procenta. Hospodářský růst tak navzdory obavám ohledně plánovaného odchodu země z Evropské unie pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 procenta ve druhém kvartálu. V meziročním srovnání dosáhl růst 2,3 procenta, což bylo nejprudší tempo za více než rok.
Podnikatelské investice se zvýšily o 0,9 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali růst na 0,6 procenta.
Ekonomové, kteří krátce po referendu předpovídali britské ekonomice prudké oslabení či dokonce pokles, stále očekávají v budoucnu problémy. \"Dosud je to dobré. Podle nás je ale těžké věřit, že by ekonomika byla schopna toto tempo růstu udržet,\" řekla ekonomka přední britské banky HSBC Elizabeth Martinsová. Očekává se, že rostoucí inflace v důsledku propadu britské libry oslabí spotřební výdaje a firmy nakonec omezí investice.
Dnešní údaje Konfederace britského průmyslu ukázaly, že maloobchodní tržby rostou tento měsíc nejrychleji za více než rok. Podle organizace potáhnou spotřebitelské výdaje růst ekonomiky i v posledním čtvrtletí roku.
Spotřebitelské výdaje ve třetím čtvrtletí stouply podle oficiálních údajů o 0,7 procenta. K růstu ekonomiky dopomohl i zahraniční obchod, který díky silnému vývozu přispěl ke zvýšení HDP nejvíce od počátku roku 2014. Produkce sektoru služeb se zvýšila o 0,8 procenta, sektory zpracovatelského průmyslu a stavebnictví naopak vykázaly pokles.
Nezávislý britský úřad pro rozpočtové prognózy ve středu uvedl, že ekonomika v příštích dvou letech zřetelně zpomalí, ani zdaleka ji však nečeká propad do recese, před nímž různé ekonomické instituce varovaly v případě hlasování pro brexit. Svou prognózu růstu na rok 2017 úřad snížil na 1,4 procenta z jarního odhadu 2,1 procenta. Odhad růstu na rok 2018 snížil na 1,7 procenta z dosud předpokládaných 2,1 procenta a prognózy pro další dva roky ponechal na 2,1 procenta.