\"V tomto kole byli velmi úspěšní malí zemědělci s rozlohou polí do 150 hektarů. Státní zemědělský intervenční fond, platební agentura ministerstva, totiž doporučil přibližně 94 procent jejich žádostí,\" uvedl resort. Přestože byli úspěšní téměř všichni, získají malí zemědělci z celkového obnosu přibližně 12 procent, což představuje 791 milionů korun. Ministerstvo uvedlo, že jde o meziroční navýšení o více než desetinu. \"V rámci investic do zemědělských podniků získali malí farmáři dokonce 22 procent z částky určené na tuto operaci,\" dodal resort.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se snaží stát podporovat menší projekty, zařadil do nich proto i nákup zemědělských strojů, jako jsou traktory. O příspěvky nově mohli požádat také mladí začínající zemědělci, kteří v oboru pracují nejvýše do pěti let. Dosud mohli o tuto podporu požádat jen farmáři podnikající maximálně dva roky.
Zemědělci, potravináři a lesníci poslali celkem 5065 žádostí, zemědělský fond doporučil 4064 z nich. Na dotaci na modernizaci výroby Tuřanského zelí by tak mohl dosáhnout například podnik AGRO Brno - Tuřany nebo firma Pěstitel Stratov na investice do pěstování cibule. Peníze dostanou i velké podniky, například společnost Madeta na inovace tvarohových výrobků. Fond doporučil i projekty pro firmy z koncernu Agrofert vlastněného ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Jde například o zlepšování procesů při porážení a opracování drůbeže ve Vodňanské drůbeži nebo inovace technologie přijmu mléka pro Olmu.
Kvůli velkému množství žádostí se budou projekty za zhruba 1,1 miliardy korun administrovat až na jaře.
V minulém kole dotací zemědělci všechny peníze nevyčerpali. Stát nabídl až tři miliardy Kč, ministerstvo zemědělství doporučilo k proplacení asi 1400 projektů za 2,26 miliardy korun. Resort peníze, které mohli zemědělci a potravináři získat, přitom navýšil, původně chtěl rozdělit 2,3 miliardy Kč. V prvním kole bylo zemědělcům, potravinářům a lesníkům rozděleno 7,5 miliardy korun. Nejvíce šlo do živočišné výroby.
Z programu rozvoje venkova budou moci zemědělci do roku 2020 čerpat téměř 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje.