Letošní odhad růstu ponechala OECD beze změny. Tempo růstu je podle této prognózy nejslabší od globální finanční krize z let 2008 - 2009. Odhad na příští rok však OECD zlepšila o 0,1 procentního bodu.
Organizace nyní očekává, že HDP Spojených států příští rok stoupne o 2,3 procenta místo 2,1 procenta předpokládaných v září. V příštím roce má ekonomika USA vzrůst o tři procenta, což bude nejvyšší tempo růstu od roku 2005. Mají k tomu přispět snížení daní podnikatelům a domácnostem a investice do infrastruktury plánované Trumpem. Nezaměstnanost v zemi se má dále snížit z 4,9 procenta v letošním roce na 4,5 procenta v roce 2018.
Protože pracovní trh v USA je stále více napjatý a mzdy rostou, OECD očekává, že inflace do roku 2018 stoupne na 2,2 procenta. To přiměje centrální banku USA (Fed) zvýšit postupně do konce roku 2018 hlavní úrok na dvě procenta.
Posílení americké ekonomiky pomůže také vyrovnat oslabení v dalších částech světa.
Méně pesimistická je nyní OECD v případě Británie díky krokům britské centrální banky. Letos tak má britská ekonomika stoupnout o dvě procenta místo předchozích uváděných 1,8 procenta. Do roku 2018 však tempo růstu zpomalí na polovinu.
Tempo růstu v Číně má zpomalit příští rok na 6,4 procenta z letošních 6,7 procenta. Oba údaje jsou však o něco lepší než v předchozí prognóze. Čína není členem OECD.
OECD vidí lépe i vývoj v Japonsku, kde má vyšší poptávka z USA vykompenzovat slabší obchod z Asií. Letošní růst tak byl revidován na 0,8 procenta z dřívějších 0,6 procenta a na příští rok na jedno procento z 0,7 procenta.
O něco lepší je i výhled pro eurozónu, navzdory nejistotě kolem budoucích vztahů s Británií. V letošním roce se má HDP zemí platících eurem zvýšit o 1,7 procenta a příští rok o 1,6 procenta. Oba údaje jsou o něco lepší, než OECD čekala v září, napsala agentura Reuters.