Samsung je pod tlakem některých investorů v čele s americkým investičním fondem Elliott Management, aby se rozdělil na holdingovou firmu a provozní společnost. Tento krok má zvýšit hodnotu pro akcionáře. Tlak na restrukturalizaci se navíc zvýšil po fiasku s přístrojem Galaxy Note 7, jehož výrobu musela firma v říjnu zastavit, protože nedokázala odstranit problémy s přehříváním baterií, které způsobovaly vznícení přístroje.
Samsung uvedl, že za letošní rok proti loňsku zvýší dividendu o 36 procent a celkem za dividendy vyplatí zhruba čtyři biliony wonů (87,3 miliardy Kč). Akcie, které se firma rozhodla odkoupit, poté zruší.
Firma najme vnější poradce, kteří důkladně zhodnotí optimální firemní strukturu. Vedení však zdůraznilo, že rozhodnutí zatím nenaznačuje, pro co se nakonec firma rozhodne, a jeho postoj je zatím \"zcela neutrální\", napsaly agentury AP a Reuters.
Kvůli zlepšení řízení chce společnost také jmenovat nejméně jednoho nového, zahraničního a nezávislého člena správní rady, která má nyní devět členů. Vytvoří také samostatný řídící výbor.
Rozhodnutí Samsungu přichází poté, co americký fond Elliott Management vyzval společnost, aby se rozdělila na holdingovou část a samostatnou provozní firmu. Podle fondu by rozdělení zjednodušilo strukturu firmy a usnadnilo získat jasnou představu o hodnotě jejího majetku. V současnosti jsou firmy v rámci skupiny Samsung Group propojené prostřednictvím komplikované sítě křížového vlastnictví akcií, což spojuje firmu Samsung Electronics s mnoha jinými přidruženými a dceřinými firmami ze skupiny Samsung, od lodní dopravy po těžký průmysl a pojišťovnictví. Investoři tak nejsou schopni správně vyhodnotit, jaká je aktuální hodnota jednotlivých firem ze skupiny, upozornila BBC.
Výhodou rozdělení Samsung Electronics na dvě části by bylo, že křížové vlastnictví akcií by mělo dopad jen na holdingovou firmu. Provozní firma by byla hodnocena samostatně.