Drtivá většina ostatních pohledávek je podmíněná. Důvodem pro nezařazení některých pohledávek do dnešního přezkumného řízení bylo například to, že správce věřitele vyzval, aby je doplnili. Největší objem nezařazených přihlášek se týká zejména České exportní banky (ČEB) a pojišťovny EGAP. Podle insolvenčního správce o těchto pohledávkách není možné rozhodnout, protože není zřejmé, jaký charakter mají, zda jde o takzvané \"zapodstatové pohledávky\", které se uspokojují přednostně. Bude se tak o nich muset rozhodovat v soudním sporu.
O osudu firmy rozhodne ve středu schůze věřitelů. Mezi největší věřitele patří banky - Česká spořitelna, Komerční banka a HSBC, z firem například skupina ZVVZ. Uspokojení věřitelů by podle insolvenčního správce mohlo být mezi dvěma a čtyřmi miliardami korun.
Přečtení stovek pohledávek dnes Vandrovcovi zabralo více než dvě hodiny čistého času. Vandrovec řekl, že takto velké řízení ještě nedělal a že takové řízení v Česku zřejmě ještě ani nebylo. \"Ta společnost je úplně jinak koncipována než třeba OKD, v tom jsou určité složitosti. Na množství přihlášek asi byly větší, myslím si, že Sazka byla možná větší na množství přihlášek, ale na ten přihlášený objem, mám takový dojem, že v tuhle chvíli Vítkovice jsou největší,\" řekl insolvenční správce.
Vítkovice Power Engineering, které se zabývají výstavbou a dodávkami elektráren, patřily k nejdůležitějším firmám skupiny VMG. Do potíží je dostala stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázela řada komplikací. Podle firmy je důvodem její špatné situace také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků.
První blok elektrárny Yunus Emre sice letos v březnu získal oficiální statut nového energetického zdroje pro Turecko, od konce června ale jeho provoz stojí. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že turecký investor dodával do elektrárny uhlí s odlišnou specifikací, než je zakotvena v kontraktu. Toto méně kvalitní uhlí působilo zařízení elektrárny problémy. Aby se zabránilo jejímu nenávratnému poškození, VPE se rozhodly proces spouštění elektrárny přerušit a udržovat ji v zakonzervovaném stavu, dokud se situace nevyřeší. Tento stav trvá dosud. Situaci navíc zkomplikovalo to, že holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil po letošním neúspěšném puči v rukou státu.
Investici turecké firmy pokryl úvěr, který jí poskytla státní Česká exportní banka (ČEB). Nechala jej pojistit u státní pojišťovny EGAP. Turecká strana úvěr nesplácí. Pohledávky vůči ní mají i Vítkovice. ČEB chce po VPE zhruba 120 milionů korun, EGAP přihlásila do insolvenčního řízení pohledávku 18,6 miliardy korun. EGAP zatím nic platit nemusela, k insolvenčnímu řízení se přihlásila pro případ, že by pojistné plnění nastalo.
Věřitelé ve středu rozhodnou, zda firma půjde do konkurzu, nebo do reorganizace. Konkurz by znamenal rozprodej majetku podniku, při reorganizaci by firma dál fungovala podle schváleného reorganizačního plánu. Insolvenční správce i přes některé výhrady doporučuje reorganizaci firmy, která je podle něj lepším řešením než konkurz
VPE mají přes 1000 zaměstnanců. Od srpna, kdy se dostaly do úpadku, je už opustilo okolo 200 lidí. Kijonková řekla, že šlo o takzvané přirozené odchody. Někteří zaměstnanci odešli do důchodu, jiným skončily pracovní smlouvy nebo jim firma neprodloužila smlouvu po zkušební době.