Cílem omezení produkce je podpořit ceny ropy, které se nyní nacházejí pod 50 dolary za barel. V případě dosažení konečné dohody o snížení těžby by se ceny podle některých prognóz mohly vyšplhat až k 60 dolarům za barel. Pokud ale k dohodě nedojde, nevylučují někteří analytici propad cen až na 35 dolarů za barel.
Předběžná dohoda počítá se snížením produkce ropy na 32,5 až 33 milionů barelů denně, podrobnosti se mají dojednat právě na dnešním zasedání. V říjnu se těžba v rámci OPEC vyšplhala na rekordních 33,64 milionu barelu denně.
OPEC je proslulý nejednotností a nedisciplinovaností svých členů. Ke snižování těžby se staví negativně zejména Írán, který po zrušení mezinárodních sankcí pracuje na obnovování dodávek na zahraniční trhy. Saúdská Arábie, která je nejvlivnějším členem kartelu, navíc minulý týden uvedla, že trh s ropu se stabilizuje i bez dohody.
OPEC se na celosvětové produkci ropy podílí zhruba třetinou. Otázkou zůstává, jak na případnou dohodu kartelu zareagují nečlenské země, zejména Rusko. Ministr energetiky Alexandr Novak se dnešní schůzky OPEC zřejmě nezúčastní, je ale připraven jednat o potenciální spolupráci, pokud se kartel na snížení produkce dohodne.
Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.