Problémem je podle Dlouhého vydání metodiky až ke konci prosince, navíc je v ní řada nejasností. Stát by měl i kvůli EET plošně snížit daně i celkové odvodové zatížení práce, dodal.
Zákon o evidenci tržeb, jejíž zavedení patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice, vstoupí v účinnost ve čtvrtek. Zhruba 40.000 podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách má začít elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
V posledních dnech ale kolem evidence tržeb propukla roztržka mezi ČSSD a ANO, když ministr financí Andrej Babiš přišel s návrhem na změny. Podle nich by z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun, a také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech.
Další změny navrhli i lidovci, kteří chtějí, aby z EET byli vyňati všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a \"ti, kteří si pouze přivydělávají\". Systém by se podle nich měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414.000 korun.