\"V naprosté většině šlo o hornické profese, pouze několik málo zájemců v řádu asi dvou desítek spadá do kategorie dělník na povrchu,\" sdělil Čelechovský. Jednoznačně se podle něj potvrdil předpoklad managementu OKD, že nabídku se čtyřnásobkem odstupného v první fázi využijí především ti zaměstnanci, kteří mají zajištěno svoje další profesní uplatnění, nebo zvažují možnost odejít do předčasného hornického důchodu schváleného vládou. Horníci z hlubinných dolů mohou podle letošního rozhodnutí od října odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech.
\"V tomto kontextu bych rád zdůraznil, že úvod personální restrukturalizace v OKD, který byl velmi projednán a odsouhlasen i s odborovými organizacemi, proběhl na velmi důstojné a profesionální úrovni, bez zbytečných emocí,\" uvedl na dotaz ČTK výkonný ředitel Antonín Klimša.
OKD minulý týden oznámilo, že ve ztrátovém dole ukončí k 31. březnu 2017 těžbu. Po odchodu 125 lidí tam pracuje necelých 1500 kmenových zaměstnanců OKD. Asi 300 z nich na dole zůstane i po ukončení těžby, budou se starat o jeho technickou likvidaci. Klimša uvedl, že v drtivé většině případů už bylo dojednáno, kteří zaměstnanci a jakých profesních funkcí se výhledově na konzervaci a technické likvidaci dolu budou podílet.
Co nejvíce zaměstnanců, mělo by jich být okolo 500, chce firma z Frýdecko-Místecka převést na šachty v karvinské části revíru, především na Důl ČSM. K přesunu do jiných dolů vyhlásila firma pro horníky finanční motivaci.
\"Od 1. prosince startujeme deklarovaný motivační program s finančním bonusem až 80.000 korun pro ty horníky a povrchové zaměstnance, kteří přijmou nabídku pracovat v karvinské části OKD. Osobně se domnívám, že je to velmi seriózní nabídka zaměstnavatele, který má zájem najít uplatnění pro specifické a velmi žádané hornické profese v maximální možné míře, třeba i na úkor dodavatelských firem,\" uvedl Čelechovský.
Zbylí zaměstnanci dostanou k 31. březnu výpovědi. Mělo by jich být okolo 550 a dostanou odstupné ve výši sedminásobku platu. To se ale některým horníkům nelíbí, podle původních dohod mělo být odstupné dvanáctiměsíční. Firma, která je od května v úpadku, ale nemá dost peněz a nedostatek financí na odstupné byl i hlavním důvodem, proč ztrátový důl nezavřela dřív. Na sedmiměsíčním odstupném se vedení firmy dohodlo s odboráři OKD a schválil ho i věřitelský výbor.
Paskovští horníci tento týden na konferenci odhlasovali, že rozhodnutí ještě zkusí zvrátit. Osloví externí právní firmu a na základě jejího posouzení se případně pokusí dvanáctiměsíční odstupné vymoci soudně.
V celém OKD nyní pracuje i s dodavatelskými firmami přes 11.000 lidí, kmenových zaměstnanců je okolo 9500.
OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh a soud ji poslal do úpadku. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace.