Obecně může být manželství rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení. Soud však manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech nezletilého dítěte po rozvodu manželství.
Co třeba vědět o rozvodu:
- Co dělat před rozvodem
- Rozdíly mezi nesporným, sporným a ztíženým rozvodem
- U kterého soudu podat žádost o rozvod
- Jak sepsat žádost o rozvod
Co udělat před rozvodem
Před rozvodem by si měli manželé především dohodnout urovnání vzájemných vztahů. Na tom, jak moc se v jednotlivých oblastech shodnou, zaleží, zda půjde o nesporný, sporný nebo ztížený rozvod.
Před tím, než sepíšete žádost k soudu, si tak ideálně vyjasněte:
- zda je rozvod opravdu nutný, především v případě, kdy máte nezletilé společné děti,
- jak rozdělíte rodičovskou zodpovědnost o tyto děti a péči o ně,
- jak rozdělíte společný majetek,
- jak rozdělíte společné bydlení a vyřešíte bydlení v budoucnu.
Nesporný, sporný nebo ztížený rozvod?
Nesporný rozvod je rozvod, u něhož soud nezkoumá příčiny rozvratu manželství, pokud se manželé dohodnou na ukončení manželství rozvodem a splní-li zákonem stanovené podmínky. Zákonné podmínky jsou:
- ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí;
- manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil a
- manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu (dohoda vyžaduje písemnou formu s úředně ověřenými podpisy).
Sporný rozvod je rozvod, u něhož soud zkoumá a zjišťuje existenci a příčiny rozvratu manželství. Rozvod je sporný, když si manželé přejí rozvod manželství, ale nejsou schopni se dohodnout na nesporném rozvodu.
Ztížený rozvod nastupuje v případě, že manželství je sice rozvráceno, ale rozvod manželství by byl v rozporu:
- se zájmem nezletilého dítěte manželů, které nenabylo plné svéprávnosti, který je dán zvláštními důvody nebo
- se zájmem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma s tím, že mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství (např. vážný zdravotní stav jednoho z manželů), ledaže manželé spolu již nežijí alespoň po dobu tří let.
Také si přečtěte: Jak na rozvod s cizincem
(foto: Shutterstock)
U kterého soudu se podává žádost o rozvod?
Pro řízení o rozvod manželství je příslušný soud, v jehož obvodu mají nebo měli manželé poslední společné bydliště v České republice, bydlí-li v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů (není-li takového soudu, je příslušný obecný soud manžela, který nepodal návrh na zahájení řízení, a není-li ani takového soudu, obecný soud manžela, který podal návrh na zahájení řízení).
Soudní řízení o rozvod manželství je možné zahájit jen na návrh jednoho z manželů nebo společným návrhem obou manželů (pokud je navrhován rozvod bez zjišťování příčin rozvratu).
Také si přečtěte: Jak sepsat žádost o rozvod
Jak sepsat žádost o rozvod manželství
Jakým způsobem sepsat žádost o rozvod manželství určuje, zda se bude jednat o nesporný, sporný nebo ztížený rozvod. Kromě obecných náležitostí procesních podání by měly být v žádosti o rozvod uvedeny okolnosti odůvodňující rozvrat manželství bez možnosti smíření a uvedeny důkazy prokazující taková tvrzení. Žádost o rozvod je nutné chápat individuálně, a proto namísto využití vzorů a formulářů z internetu lze doporučit využití služeb advokáta (cena sepsání žádosti o rozvod se pohybuje obvykle od 1.000,- Kč).
Za návrh na zahájení řízení o rozvod manželství se hradí soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč.
K projednání věci soud nařídí jednání, na kterém vyslechne manžele a vede je k odstranění příčin rozvratu se snahou o jejich smíření.
Také si přečtěte: Kolik vás bude stát rozvod
Budete-li řešit rozvod manželství, lze doporučit před učiněním jakýkoliv podání, konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu s ohledem na individualitu každého případu, vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.