Na průměrnou mzdu ovšem nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve třetím čtvrtletí 23.527 korun a v meziročním srovnání byl vyšší o 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25.720 Kč, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj a druhá polovina zase nižší.
\"Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11.365 a 43.349 korunami,\" uvedli statistici. Tento údaj podle Štěpána Křečka z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické ukazuje, že Česká republika je v odměňování za práci relativně rovnostářská země.
Tržby obchodníků mohou být letos rekordní, naznačují podle analytiků čísla o mzdách. Očekávaný nárůst cen by mohl Českou národní banku přimět k tomu, aby režim intervencí proti posilování koruny neprodlužovala za polovinu příštího roku. Podle dosavadních výsledků lze předpovědět, že reálný růst mezd bude letos nejvyšší od roku 2007, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. \"V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší,\" doplnil hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Z informací ČSÚ vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco mimo podnikání nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.
Na růst mezd podle ČSÚ v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Poptávka po zaměstnancích stoupla hlavně ve zpracovatelském průmyslu a ve službách, uvedli statistici. Nejvyšší, sedmiprocentní nárůst nominální mzdy zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství, kde ale průměrná mzda zůstala nejnižší. Jediný pokles průměrných výdělků, o 0,4 procenta, byl v těžbě a dobývání.
Za třetí čtvrtletí v Česku přibylo také zaměstnanců o 1,6 procenta na víc než 3,9 milionu. Růst počtu zaměstnanců i průměrné mzdy se projevil po celém území státu. V porovnání krajů nejméně, o 3,2 procenta, stouply mzdy v Moravskoslezském kraji, na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí. Naopak nejvíce se zvýšily v Ústeckém kraji o 5,4 procenta a Královéhradeckém kraji o 5,3 procenta. Nadprůměrné zvýšení o 4,9 procenta zaznamenaly mzdy v Karlovarském kraji, jejich výše je ale nadále mezi regiony nejnižší. Naopak nejvyšší průměrné výdělky mají lidé v Praze.