Odboráři z organizací SOS-21 a Odborové hnutí zaměstnanců České pošty žádali zvýšení průměrné tarifní mzdy o 2500 korun měsíčně, jinak hrozili nátlakovými akcemi. Na dnešní jednání s vedením podniku část z nich přišla s nespecifikovaným alternativním návrhem, a když je vedení vyzvalo, aby se mezi sebou dohodli, prohlásili, že trvají na původním návrhu.
Česká pošta se před dvěma týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta. Požadavky menšinových odborových organizací na další navýšení mezd jsou podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka zcela mimo realitu a neodpovídají ekonomickým možnostem podniku.
\"Pro některé profesní skupiny žádají zástupci menších odborových organizací nárůst mezd o 15 procent. Jen pro příští rok by toto navýšení představovalo náklady přes jednu miliardu korun. Přistoupení na ultimativní požadavky by znamenalo přivést Českou poštu do ztráty v řádu stovek milionů Kč už v příštím roce,\" dodal Vitík.
Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek. Menšinoví odboráři tvrdí, že mají pro své požadavky podporu 6000 zaměstnanců, což je pětina všech pracovníků podniku. \"Vyhrožování případnou stávkou, pro kterou neexistuje objektivní důvod, v předvánočním provozu je jednání zcela za hranou elementární loajality s cílem poškodit Českou poštu v nejhektičtějším období roku. Tato situace nemá žádného vítěze, hlavním poraženým by byl zákazník České pošty,\" dodal mluvčí.
Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí. Z toho víc než 90 procent působí v provozu a obchodu. Podnik provozuje síť 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování tzv. univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách představuje její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy České pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.
jsa rot