Vodné a stočné zdraží v příštím roce zhruba o procento

06.12.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. prosince (ČTK) - Vodné a stočné zdraží v příštím roce celorepublikově zhruba o procento. Regionálně mohou být rozdíly, některé společnosti plánují zlevnění, jiné naopak zdražení v jednotkách procent. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) na základě údajů některých vodárenských společností. Konkrétní příklady ředitel sdružení Oldřich Vlasák na dotaz ČTK neuvedl, detailněji chce informovat na začátku příštího roku. Podle údajů ministerstva zemědělství činilo průměrné vodné a stočné v Česku loni 80,6 koruny za metr krychlový vody.

Nárůst by tak byl nižší než v předchozích letech. Předloni se podle údajů ministerstva zemědělství vodné a stočné zvýšilo o 2,61 procenta.

Průměrné údaje o vodném a stočném za letošní rok ještě nejsou oficiálně zveřejněné. Vlasák odhadl, že v průměru se zdražovalo o korunu. \"Vodárenské společnosti jsou povinné hlásit ceny na ministerstvo zemědělství, kde je nějaké zpoždění,\" řekl ČTK.

Podle zveřejněných údajů například obyvatelé Šumperska zaplatí příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury za metr krychlový vody od 1. ledna o 2,64 koruny více. Vodné a stočné tak vzroste na 83,63 koruny. Cena vody v Ostravě vzroste od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 korun za metr krychlový.

Ministerstvo životního prostředí chtělo v létě prosadit do novely zákona o vodách zvýšení poplatků za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek. Předloha měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent, ministerstvo tento výpočet opakovaně zpochybnilo. Z novely se postupně stalo předvolební politické téma, zvyšování poplatků odmítli sociální demokraté. Ministr životního prostředí Richard Brabec stejně jako jeho stranický šéf Andrej Babiš (ANO) označili chování ČSSD za podrazácké a pokrytecké. Brabec tehdy řekl, že zvyšování poplatků do konce mandátu současné vlády nepředloží.

Podle sdružení je vodárenská infrastruktura v ČR podfinancovaná, na obnovu a rekonstrukce mělo ročně jít více než 20 miliard korun. Reálně je to zhruba polovina.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK