Vítězem pětiletých tendrů 2017+, které se týkají přibližně pětiny území státních lesů, se stala skupina PETRA z Ratíškovic u Hodonína. Firma PETRA a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ podaly nejlepší cenovou nabídku na 15 jednotkách a po odstoupení ze dvou jednotek jednají o uzavření 13 kontraktů. \"Nyní běží takzvaný proces součinnosti, firmy si během něj například vyřizují bankovní garance,\" řekl Szórád. Uvedl, že při neuzavření smlouvy vítězné firmě propadají složené jistiny, které jsou v řádech milionů korun.
Tři jednotky, které vyhrála společnost Progles, jsou podle Szóráda dotčené námitkou podanou neúspěšným uchazečem kvůli údajného dumpingu vítěze. Lesy ČR námitky zamítly, ale pokud by se stěžovatel obrátil na antimonopolní úřad, mohl by se podpis smluv na těchto třech jednotkách zdržet.
Zakázky pro tendr 2017+ jsou trojího druhu. Ze 48 územních jednotek se na 28 soutěží takzvaná komplexní zakázka, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,8 miliardy korun je nejhodnotnější a firmy o ni mají největší zájem. U komplexní zakázky jsou dva tendry zrušené, 12 smluv je podepsáno, tři jsou napadené námitkou a 11 je v procesu součinnosti.
U 14 jednotek se soutěžily pouze pěstební práce v objemu 434 milionů korun a všechny kontrakty jsou podepsány. U zbývajících šesti jednotek byla předmětem soutěže těžba s prodejem dřeva v souhrnné hodnotě prací 168 milionů korun, přičemž čtyři jednotky jsou podepsané a u dvou běží proces součinnosti.
Do tendrů 2017+ v září zasáhl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který předběžným opatřením zakázal podniku podepisovat smlouvy u komplexních zakázek a zakázek na těžbu a prodej dřeva. Důvodem správního řízení bylo údajné porušení zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. V listopadu ÚOHS správní řízení zastavil a předběžná opatření zrušil.
Zdeněk Rychtera jpt