Primátor Plzně doufá, že nový majitel Prazdroje zachová výrobu

13.12.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 13. prosince (ČTK) - Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) doufá, že nový majitel Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru, japonská pivovarnická skupina Asahi Group Holdings, zachová v Plzni výrobu, zaměstnanost i dobrou pověst plzeňského piva. Za převzetí skupina zaplatí 7,3 miliardy eur, tedy zhruba 197,3 miliardy korun. Koupi ještě musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřad.

\"Já doufám, že japonské firmy budou dobrým partnerem pro město,\" řekl dnes novinářům Zrzavecký. Připomněl, že s Japonci má město dobré vztahy - například s Panasonikem, který působí už 20 let v průmyslové zóně Borská pole. \"Cílem města je, aby pivovar tady zůstal, aby zaměstnával, aby reprezentoval dobré jméno Plzně,\" řekl primátor. Věří, že nový majitel to s Prazdrojem, který je podle něj asi nejcennější součástí kupovaného balíku firem, myslí dobře. \"Já tu firmu neznám, doufám, že to není nějaký investiční fond, který skupuje firmy na spekulaci,\" řekl. O jednání neměl žádné podrobnosti, pouze útržky informací z médií.

Zrzavecký připustil, že cenu, jakou japonská firma za skupinu firem zaplatila, by si nemohla dovolit dát Plzeň ani Česká republika. V létě primátor odeslal žádost premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, aby pomohl při získání Prazdroje do vlastnictví města respektive státu. V reakci na avizovaný prodej pivovaru se totiž v létě Právovárečné měšťanstvo v Plzni opět přihlásilo o vlastnická práva k bývalému Měšťanskému pivovaru, který v roce 1842 vybudovalo a který je dnes součástí Plzeňského Prazdroje. Primátor tehdy řekl, že město, které je členem Právovárečného měšťanstva, postup právovárečníků podporuje a bude za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. \"Pokud se jedná o takovou částku a celou skupinu, to si samozřejmě město nemůže dovolit a ani stát by nejspíš nemohl,\" řekl dnes k prodeji Prazdroje. Je přesvědčený, že nový majitel by měl minimálně s právovárečníky usednout ke kulatému stolu, aby si vzájemně sdělili názory a pozice.

Právovárečníci v létě upozorňovali zájemce o koupi Prazdroje na svá práva a požádali vládu a parlament o součinnost, aby byly napraveny historické křivdy a údajně znárodněný majetek navrácen původním vlastníkům. Uvedli, že jsou podle verdiktu Nejvyššího soudu ČR vlastníkem Měšťanského pivovaru. Sdružení má 225 členů, majitelů domů, které mají od krále Václava II. právo vařit pivo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK