Téma týdne: Zajímavosti z naší vlasti
Východočeský kraj
Když se budete toulat po východních Čechách, bude vám asi jedno, že ve skutečnosti procházíte krajem Pardubickým a krajem Královehradeckým. Ano, někdejší kraj Východní Čechy se dnes skládá ze dvou samostatných samosprávných celků. Při poznávání krás naší vlasti vám to bude ale jistě jedno.
Rozhodující pro turistický ruch není název nebo členění regionu, ale bohatost a nabídka přírodních a kulturních památek. Na ty si rozhodně na východě Čech stěžovat nemohou. Od Polabské nížiny, až po nejvyšší Krkonoše. Od malebných vesniček po velké městské celky. Od malých kostelíků po krásné hrady a zámky.
Charakteristika regionu
Díky velké rozloze celého regionu a díky neuvěřitelně bohaté skladbě památek všeho druhu je těžké charakterizovat region celek. Nářečí je jiné v Krkonoších, jiné v podhůří hor Orlických. Jinou skupinu turistů osloví vojenské opevnění budované před II. světovou válkou, jinou zase roviny a přírodní pískovcová koupaliště v Polabí. Podívejme se na výběr nejzajímavějších turistických cílů:
-
Dělostřelecká tvrz Bouda - největší muzeum československého opevnění v České republice, pět objektů spojených podzemními chodbami a sály. Prohlídková trasa s délkou 2 km v hloubce až 57 metrů.
- Dělostřelecká tvrz Hanička - jedna z nejzachovalejších pevností někdejšího opevnění. Šest bojových objektů, podzemní chodby a sály, ve vstupním objektu muzeum, na volném prostranství výstava vojenské bojové techniky.
-
Zámek Častolovice - renesančně novogotický zámek se stylovými interiéry, kazetovými stropy a vzácným souborem portrétů českých panovníků. V okolí rozlehlý anglický park s rybníkem a oborou s bílými daňky a jelení zvěří.
-
Klášter Králíky - Dolní Hedeč - monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a kaplí Svatých schodů na Mariánském kopci nad městem Králíky.
-
Zámek Opočno - velkolepý renesanční zámek s arkádovým nádvořím, rozsáhlá expozice zbraní. V okolí anglický park se vzácnými dřevinami a několika romantickými stavbami - letohrádkem, jízdárnou, míčovnou a oranžérií.
-
Pastviny - vodní nádrž na Divoké Orlici, oblíbená rekreační oblast.
- Velká Deštná - nejvyšší hora Orlických hor (1115 m) s vyhlídkovou věží. Nádherný kruhový výhled na Orlické a Rychlebské hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch, přehradu Rozkoš a Krkonoše se Sněžkou.
-
Adršpašsko-teplické skály - skalní město s řadou skalních útvarů, umělým jezírkem a vodopádem, oblíbené výletní místo. Okružní prohlídkové trasy, vyhlídkové plavby na lodích.
-
Babiččino údolí - místo, kde se odehrává děj Babičky. Naučná stezka vede od pomníku Babičky s vnoučaty kolem Panské hospody, vodního mandlu s expozicí plátenictví a Ludrova mlýna ke Starému Bělidlu a k Viktorčinu splavu.
-
Broumovské stěny - rozsáhlý a členitý skalní masiv na polských hranicích. Nejznámějším místem je vyhlídka z ochozu barokní kaple na Hvězdě. Řada skalních dutin, soutěsek, jeskyní a menších skalních útvarů.
-
Jaroměř - Josefov - městská památková rezervace, vojenská pevnost z konce 18. století, budovaná jako město s pravoúhlou síť ulic. Opevnění, prohlídková trasa podzemními chodbami, lapidárium barokních soch M. B. Brauna, vojensko-historické muzeum.
-
Nové Město nad Metují - městská památková rezervace, náměstí upraveno ve stylu benátské renesance. Pozoruhodný renesanční zámek s interiéry, originálně upravenými D. Jurkovičem ve stylu zlidovělé secese a art deco.
-
Litomyšl - město s nádherným renesančním zámkem, zapsaným na seznamu UNESCO. Historické interiéry, cenné barokní divadlo z 18. století, galerie, v zámeckém pivovaru rodný byt hudebního skladatele B. Smetany. Portmoneum - muzeum knihtiskaře a grafika J. Váchala.
-
Hrad Svojanov - raně gotický hrad a empírový zámek nad stejnojmenným městečkem. Někdejší sídlo české královny Kunhuty a rytíře Záviše z Falkenštejna, výstava replik historického skla, expozice hliněných figurek J. Kutálka.
-
Toulovcovy maštale - členité skalní město s řadou romantických skalních útvarů, jeskyněk, průchodů a schodišť, opředené pověstmi o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovcovi a jeho družině. Poblíž Toulovcova rozhledna.
-
Zoologická zahrada a Safari Dvůr Králové nad Labem - celoročně otevřená zoo a sezónní safari, unikátní expozice připomínají původní přírodní prostředí. Výletní vláček, restaurace, obchod a galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana.
-
Kuks - komplex barokních budov s někdejším špitálem milosrdných bratří a kostelem Nejsvětější Trojice v údolí řeky Labe. Sochařské alegorické cykly dvanácti ctností a neřestí (M. B. Braun), lékárnické muzeum, barokní lékárna, zahrada, galerie.
-
Hrad Pecka - gotický hrad, přestavěný na renesanční zámek, kdysi sídlo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. V Harantovském paláci expozice historie hradu a života Kryštofa Haranta, ve sklepení výstava hrdelní právo a soudnictví.
-
Přehrada Les království u Bílé Třemešné - technická památka, přehrada na Labi z let 1910-1919 s hrází zdobenou pohádkovými věžičkami, nejstarší vodní dílo svého typu ve střední Evropě.
Dopravní dostupnost
Ve východní části naší vlasti, tedy v námi popisovaném regionu prakticky neexistuje dálniční síť. To může být výhoda, ale stejně tak nevýhoda. Na druhou stranu je dostupnost vozem všech částí regionu dostatečná a tam, kam se vozem dostat nedá to je navíc o to kouzelnější. Autoturistika (přijedu - vyběhnu - vyfotím se - odjíždím) není v regionu nijak výrazně rozšířena. např. na Zemské bráně se s automobilem nemusíte za celý den vůbec potkat.
Co se týče dostupnosti vlakem, zde je situace velmi příznivá. Na vlaky v konečných stanicích poměrně slušně navazuje autobusová doprava (pozor, již méně např. v neděli ráno) a tak se cestování hromadnou dopravou nemusíte bát.
Památky UNESCO
V celém regionu bývalého kraje se nachází jediná památka zapsaná v seznamech UNESCO. Je to zámek Litomyšl. Na seznam byl zapsán v roce 1999. Do chráněných objektů patří:
-
zámek
-
I. nádvoří, II. nádvoří a III. nádvoří + zahrada
-
panský dům
-
sallet, park, kočárovna, stáj, konírna
-
obytný dům, jízdárna
-
pivovar
-
kašna
Památkový objekt | Prohlídková trasa | Vstupné v Kč | |
---|---|---|---|
Plné | Snížené | ||
Náchod | I. patro - Piccolominské | 50 | 35 |
II. patro | 50 | 35 | |
Obě patra | 80 | 50 | |
Hrad Pecka | Jediná trasa | 40 | 30 |
Kuks | Jediná okružní trasa | 30 | 15 |
Dělostřelecká tvrz Hanička | Jediná okružní trasa | 35 | 20 |
Teplické skály | Jediná okružní trasa | 50 | 25 |
Severní Morava
Kdo by si myslel, že turistický ruch je na severu Moravy spojen jen s průmyslovou aglomerací Ostravy, je na velkém omylu. Region Moravskoslezského a Olomouckého kraje je na mapě turisticky zajímavých míst doslova poset významnými technickými, přírodními, ale i kulturními pamětihodnostmi. Tato část Česka rozhodně stojí za návštěvu a ne na jeden den, ale na týdenní dovolenou. Z velkého množství zajímavých míst jsme ze serveru www.pardubicko.cz vybrali:
-
Velké Losiny - lázeňské městečko s termálními sirovodíkovými prameny a termálním koupalištěm, renesanční zámek s arkádami. Historická ruční papírna s tradicí nepřetržitého provozu od konce 16. století, expozice Muzea papíru.
-
Zámek Úsov - od konce 19. století lesnické a lovecké muzeum s ojedinělými sbírkami, sbírka hlav velkých asijských a afrických zvířat a ručně malovaná mapa lichtenštejnských expedičních výprav. Výstava Fantastická zoologie.
-
Jeseník - lázně založené v 19. století lidovým léčitelem V. Priessnitzem, propagátorem vodoléčby. Kolonáda, výletní okruhy k pramenům s četnými pomníky a kavárnami, muzeum.
-
Jeskyně Na Špičáku - první zmínka o nejstarší písemně doložené jeskyni ve střední Evropě z roku 1430. Labyrint s chodbami charakteristického srdcového profilu, na stěnách a stropech množství záznamů a nápisů i ze středověku.
-
Rejvíz - národní přírodní rezervace, rozlehlá rašeliniště se vzácnými mechovými jezírky. Naučná stezka vedená po dřevěných povalových chodnících začíná u penzionu Rejvíz, v okolí zříceniny několika středověkých hradů.
-
Lázně Karlova Studánka - prameny železité kyselky, lázeňské tradice od 18. století. Typické dřevěné lázeňské stavby s ojedinělým koloritem doplňuje lesopark s geologickou expozicí hornin z oblasti Jeseníků.
-
Loštice - místo proslavené výrobou jediného původního českého sýru - olomouckých tvarůžků. V komplexu výrobny tvarůžků muzejní expozice s historickými stroji, zařízením a pomůckami k jejich výrobě.
-
Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku, zároveň nejvyšší hora Moravy (1492 m). Jeseníky mají pověst hor s vynikajícími sněhovými podmínkami, osada Ramzová (760 m) je nejvýše položenou rychlíkovou stanicí ve střední Evropě. Řada cykloturistických a naučných stezek.
-
Zámek Hradec nad Moravicí - romantický areál s empírovým Bílým zámkem, novogotickým Červeným zámkem, vstupní branou a Bílou věží. Někdejší významné kulturní centrum, pobývali zde například hudební skladatelé L. van Beethoven, F. Liszt a geniální houslista N. Paganini.
-
Zámek Kravaře - perla slezské barokní architektury, zámek s malou návštěvnickou expozicí. V okolí zámku také rozsáhlý přírodně-krajinářský park, přecházející v lesopark. Část využívána jako golfové hřiště.
- Havířov - nejmladší město České republiky, unikátní jednotnou architekturou z padesátých let 20. století. Městské jádro ve stylu socialistického realismu - odtud jeho označení sorela - vyhlášeno chráněnou památkovou zónou.
-
Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice - vyhledávaná rekreační místa, vodní sporty, rybaření, penziony, tábořiště, autokempink, půjčovny loděk.
- Hornické muzeum - největší hornické muzeum v České republice, historie a technický vývoj dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru, fárání do důlní štoly. Muzeum na úpatí vrchu Landek, naučná stezka, na vrcholu kopce rozhledna.
- Důl Michal - technická památka ostravsko-karvinského revíru, vynikající ukázka technické architektury dvacátých let 20. století. Provoz ukončen roku 1993. Šatny, koupelny, cechovna, dispečink a strojovna s původním strojním zařízením.
- Lázně Klimkovice - moderní jodové lázně navázaly na lázeňské tradice starších lázní v Darkově. Netradiční moderní architektura zajímavě skloubená s původním lesním areálem.
Charakteristika regionu
Jak již bylo napsáno shora, severní Morava nejsou jen doly a továrny těžkého strojírenství. Hrady a zámky najdete v každém koutu regionu, technické památky (také ty, které se týkají hornictví), překrásná příroda Jeseníků a Beskyd a spousta možností dalšího kulturního vyžití
Dopravní dostupnost
Obrovským problémem severu Moravy je velmi špatná dostupnost po silnici. Do tak významného regionu chybí dálnice, což je problém i z celoevropského pohledu, protože region leží na trase ze severu Evropy na jih. Dopravní síť je nedostatečná, nebezpečná a dostupnost po místních komunikacích je značně omezená
Co chybí regionu v dopravě silniční, to je částečně nahrazeno dopravou vlakovou. Nově rekonstruované železniční koridory dopravu do kraje výrazně zrychlily. Také doprava vlakem např. do Jeseníků je velmi dobrá. Z Brna jezdí dokonce přímé vlaky do Jeseníku a tak se dá pohodlně jediným spojem dostat na sjezdovky na Ramzovském sedle. K tomu nám stačí 3,5 hodiny trpělivosti a necelých 150 korun.
Zdroj: www.czechtourism.com, www.pardubicko.cz a internetové stránky jednotlivých památek
Další finanční tipy a triky naleznete na www.finance.cz/aktuality.