Komise doporučuje pro boj proti množírnám centrální registr psů

14.12.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. prosince (ČTK) - V boji proti tzv. množírnám by pomohla centrální evidence psů a povinné označování zvířat elektronickým čipem. Doporučila to Ústřední komise pro ochranu zvířat. Ta je poradním orgánem ministra zemědělství. O zavedení registru budou jednat ve čtvrtek na ministerstvu zástupci TOP 09, která chce pozměňovacím návrhem tuto novinku dát do novely zákona o veterinární péči. ČTK to dnes řekl poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Podle ministerstva jde o zajímavou myšlenku, která však má i finanční dopady pro chovatele i pro stát.

V množírnách psů drží majitelé zvířata často za katastrofálních podmínek, může jít například o sklepy nebo opuštěné kravíny. Štěňata jsou odebírána příliš mladá, špatný zdravotní stav se s pak s nimi i přes veterinární pomoc může táhnout celý život.

Komise jako první věc doporučuje, že nejdřív by se měli povinně označit všichni chovaní psi. \"Přikláníme se k označování elektronickým čipem, tetování je metoda poněkud zastaralá, nespolehlivá a pro psy zbytečně bolestivá,\" uvádí komise. Stát by pak podle ní měl trvat na zavedení centrální evidence. I když finanční nároky komise připouští, peníze by se podle ní měly vrátit. Například díky efektivnějšímu provozu útulků, účinnějšímu vybírání daní z prodeje zvířat nebo z poplatků za psy.

\"Povinné označování a fungující registrace psů je zajímavá myšlenka přinášející nepochybně řadu pozitivních aspektů,\" řekla ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Mohla by se tak podle ní například zvýšit pravděpodobnost nalezení zatoulaných zvířat vlastníkem. \"Nelze ovšem opomenout další neoddělitelné souvislosti, jako zavedení povinnosti označovat psy, zavedení a správa databáze označených psů a v neposlední řadě také kontrola plnění těchto povinností,\" dodává mluvčí. Podle ní bude nyní záviset na diskusi, která by měla řešit i technické detaily.

Poslanci TOP 09 již loni v létě mluvili o tom, že by chtěli povinné čipování psů, byli také pro pro centrální databázi. Tehdy ale mluvili o novém zákonu o povinném identifikačním označení psů, nyní by chtěli návrh s posvěcením ministerstva zapracovat do novely zákona o veterinární péči, kterou odsouhlasila vláda. V té se nyní s centrálním registrem nepočítá, zavádí ale povinnost hlášení chovů psů pro osoby, které chovají minimálně pět fen starších jednoho roku. V současnosti musí nahlašovat chovy psů lidé, kteří podnikají s živnostenským oprávněním.

Se zpřísněním podmínek souhlasí i ochránci zvířat. \"Povinná identifikace psů sama o sobě množírny nezastaví, může však pomoci, pokud bude zároveň spojena s efektivní kontrolou prodejců a překupníků. Spolu s tím musí být daleko podrobněji nastaveny minimální standardy chovů,\" řekl ČTK předseda spolku Obránci zvířat Marek Voršilka. Podle něj je zásadní i osvěta mezi veřejností.

Se zavedením registru souhlasí i úřední veterináři. \"Je však třeba si uvědomit, že jeho vytvoření a zavedení povinnosti pro všechny majitele psů nechat označit a registrovat svého psa by přineslo určitou zátěž pro veřejné rozpočty i peněženky občanů a zvýšilo by administrativní zátěž. Rozhodnutí, zda povinnou registraci psů zavést, zůstává do velké míry politickou záležitostí,\" řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Zároveň připomněl, že podle výsledků kontrol je převážná většina závad zjištěná u chovů jednotlivých psů v domácnostech.

\"Případy, kdy je kontrolováno najednou více než deset psů, mají na celkovém počtu závad naopak relativně malý podíl. Přesto si uvědomujeme, že i když je závad ve velkých chovech v porovnání s menšími chovy méně, závažnost těchto závad je vysoká i s ohledem na dopady v oblasti společenského vnímání a názorů na chov psů,\" uzavřel Pejchal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK