ČR v EU se zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti.
Podle zprávy o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou plní Česká republika všechny požadavky pro přijetí eura kromě účasti v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2.
\"Ačkoliv se tedy vlastní připravenost ČR na přijetí eura oproti předchozím letům zlepšila a ve střednědobém výhledu budou pravděpodobně plněna všechna maastrichtská kritéria (vyjma účasti v ERM II), stále ji nelze hodnotit jako dostatečnou k přijetí společné měny. Stejně tak i situaci v eurozóně nelze hodnotit jako dostatečně stabilizovanou,\" uvádí materiál.
Za hlavní překážky vstupu do měnové unie materiál považuje nedokončený proces přibližování ekonomické úrovně ČR, včetně konvergence cenové hladiny, či některá omezení pružnosti trhu práce. Rovněž podle dokumentu není dořešen problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných rozpočtů z hlediska nastavení a fungování systému důchodového zabezpečení, zdravotnictví a dlouhodobé péče.
V ČR se vedou debaty o přijetí eura již delší dobu. Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.