\"Během posledního roku v rámci naší asociace vnímáme výrazný nárůst zájmu o svěřenské fondy. Po několika letech stagnace také strmě roste počet nově vznikajících fondů,\" uvedl James Turnbull z asociace. Stále více lidí si podle něj uvědomuje jejich praktický přínos při řešení různých životních situací v rodině. Důležitou roli hraje i rostoucí povědomí a sdílené zkušenosti, které majitelé fondů předávají známým či kolegům.
Z praxe vyplývá, že svěřenské fondy jsou využívány primárně na řešení rodinných situací. \"Typická velikost tuzemského svěřenského fondu odpovídá majetku v rozmezí 500.000 až dva miliony korun, přičemž nejčastějšími aktivitami jsou domy, chaty a byty,\" uvedla Eva Hrušková ze společnosti Svěřenské fondy a trusty.
Argumentem pro vznik takového fondu jsou nejčastěji komplikace při řešení dědictví. Například pokud rozvedené páry nechtějí, aby v případě jejich úmrtí získali kontrolu nad majetkem jejich bývalí partneři, nebo pokud mají rodiče problémové dítě a pomocí fondu chtějí zajistit \"přeskočení generace\" a odkázat tak majetek vnoučatům. Častým způsobem využití je také zajištění majetku pro děti se zdravotním postižením.
Další skupinou jsou svěřenské fondy, které fungují jako pojítko mezi rodinou a podnikáním. Samotné podniky typicky do vlastnictví svěřenských fondů ale nespadají. \"V této skupině jsou zastoupeni jednak podnikatelé, kteří fondy využívají na ochranu rodinného majetku před obchodními riziky. Ještě silněji vyznívá role svěřenského fondu v situaci, kdy majitel firmy zajišťuje přechod vlastnictví a řízení podniku v případě jeho úmrtí,\" dodal Turnbull.
Prostřednictvím svěřenského fondu bude možné podle expertů obejít novelu zákona o střetu zájmu, která zakazuje společnostem, ve kterých má některý z veřejných funkcionářů více než čtvrtinový podíl, ucházet se o veřejné zakázky a přijímat dotace z veřejných rozpočtů. Zákon míří podle jeho kritiků na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko.
Od 1. ledna 2017 začne platit novela zákona, která řeší také průhlednost vlastnictví právnických osob a svěřenských fondů zavedením evidence skutečných majitelů k 1. lednu 2018. Tento pojem bude u svěřenských fondů znamenat osobu, která vykonává faktickou kontrolu. Ve většině případů půjde o svěřenského správce, v některých o zakladatele. Kdo je takzvaným skutečným majitelem bude vždy záležet na tom, jak je daný svěřenský fond strukturován.
V legislativním procesu je také registr svěřenských fondů, který má začít platit v průběhu roku 2017. Při zápisu bude mimo jiné povinnost určit osobu skutečného majitele. V přípravě jsou i daňové změny u svěřenských fondů.
fd ktp