Kolektivní vyjednávání začalo v září. \"V jednání budeme pokračovat. Demonstrace je právo odborů, ale myslíme si, že lepší je věc řešit u kulatého stolu,\" řekl ČTK Lukáš Kopecký, mluvčí Severočeských dolů, které plně ovládá ČEZ.
Zaměstnavatel podle odborářů v posledním návrhu nabídl částku 500 korun a od 1. března by dalších 300 korun bylo k dispozici vedoucím pracovníkům na přerozdělení. \"Zaměstnavatel ale uvedl, že tímto doplatkem by chtěl upravit rozdíly mezi tarify a funkcemi. Je tedy možné, že by z této části někteří zaměstnanci neviděli ani korunu,\" vysvětlil Frňka.
\"Nám se to nelíbilo, proto jsme to takto (demonstrací) začali řešit ... Hospodářské výsledky jsou vysoké a v posledních letech zaměstnavatel nikdy nepřistoupil na naše návrhy,\" doplnil. Mzdy na některých průmyslových zónách v okolí jsou podle něj vyšší než zaměstnanců v dolech.
Severočeské doly propustily ke konci roku 2014 zhruba 230 lidí, vysvětlovaly to tehdy reorganizací. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně tehdy nekonal.
Před budovou Severočeských dolů v Chomutově by se v pátek mohlo sejít několik stovek odborářů. \"Celkem 600 podpisů jsme získali během týdne na takovou petici kvůli platům, a to z provozu z Tušimic i z Bíliny. Předpokládáme tedy, že přijde dost lidí,\" uvedl Frňka.
Pokud nebude další kolo vyjednávání úspěšné, jsou odboráři připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a v případě potřeby nakonec stávku.
Severočeským dolům loni vlivem mírné zimy klesly meziročně tržby a prodej hnědého uhlí. Největší česká těžební hnědouhelná společnosti prodala 21 milionů tun uhlí. Tržby z prodeje uhlí podniku meziročně klesly o 480 milionů korun na 9,049 miliardy korun. Celkem ve skupině ke konci loňského roku pracovalo 4901 lidí.