O možnostech vyplatit kompenzaci za poskytování základních služeb v rozsahu objednaném státem jednají ministerstva vnitra a financí. Chovanec chce, aby se problém vyřešil v lednu nebo v únoru, aby pošta v příštím roce peníze dostala. Kompenzaci měl původně hradit fond, do kterého měli přispívat všichni hráči na poštovním trhu, fond ale nakonec fyzicky nevznikl a povinnost úhrady přešla na stát.
Menšinoví odboráři požadují zvýšení mezd o 2500 Kč a ze svého požadavku nehodlají ustoupit. \"Stávka v pondělí bude a podle výsledku pak rozhodneme i o konání protestu ve čtvrtek,\" řekl Dvorský ČTK.
\"Věřím, že stávka neproběhne, že se slušní zaměstnanci k této akci menšinových odborů nepřipojí a klienti České pošty žádné komplikace nepocítí. Pokud by stávka proběhla, veškeré následky ponesou právě menšinové odbory,\" řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.
Stávka má trvat od 17:00 do 19:00 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit kolem 6200 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku. Chovanec upozornil, že již samotné vyhlášení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.
Údaj o počtu stávkujících vedení pošty nepovažuje za relevantní, a pokud stávka bude, Česká pošta udělá vše pro to, aby zákazníci její průběh nepocítili, chystá například nahrazení stávkujících dalšími kmenovými zaměstnanci. \"V současné době nemáme signály, že by se pracovníci poboček ke stávce aktivně připojili,\" dodal Vitík. Podle Dvorského budou stávkovat například zaměstnanci největší třídírny v pražských Malešicích, ale i v dalších provozech.
Sobotka požádal generálního ředitele Martina Elkána a Chovance, aby dodali v první polovině příštího roku strategii rozvoje pošty včetně strategie mzdového vývoje. \"Nárůst platů musí pokračovat i v příštích letech,\" uvedl premiér. Využití kompenzace za univerzální službu je podle něho jediná možnost, jak toho v současnosti dosáhnout.
Pošta by podle ministra financí Andreje Babiše měla vyhovět oprávněným požadavkům na růst platů. Dále by měl státní podnik rozkrýt své hospodaření, které je netransparentní. \"Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300.000 Kč plat a ještě 300.000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy,\" uvedl dále Babiš. Na to vedení podniku reagovalo, že hospodaří transparentně a všechny zákonné povinnosti plní.
Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22.700 Kč a na konci roku má být zhruba 23.000 Kč měsíčně, tedy více než 4000 Kč pod celostátním průměrem. Premiér připomněl, že v letech 2008 až 2014 se platy vůbec nezvyšovaly, od roku 2015 do 2017 pošta zvýšila mzdové výdaje o 1,2 miliardy korun, z toho 800 milionů čerpala z úspor získaných přesoutěžením většiny smluv. Pro příští rok se s většinou odborářů dohodla na zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy zhruba 550 Kč.
Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.
jsa rot