Náměstek hejtmana Jiří Zemánek (ČSSD) schodek rozpočtu zdůvodnil tím, že se zvýšily mzdy zaměstnanců krajského úřadu a jeho příspěvkových organizací. Zároveň se podle něj zvýšily také výdaje kraje spojené s dotacemi. Část opozice dnes neúspěšně navrhla, aby byla v rozpočtu zdvojnásobena částka určená na Program obnovy venkova, který podle schváleného rozpočtu bude mít k dispozici 20 milionů korun. Vyčleněná suma byla ve srovnání s letoškem snížena o deset milionů korun.
Zemánek snížení dotací na obnovu venkova zdůvodnil tím že především místní akční skupiny mají k dispozici dostatek finančních prostředků a ještě je nezačaly pořádně čerpat. Obce pak podle něj zřejmě nebudou mít dost vlastních zdrojů na spolufinancování projektů, aby se mohly o všechny dotace ucházet. \"Pokud budou žádosti oprávněné a pokud uvidíme opravdový tlak ze strany starostů, tak po vyhodnocení letošního rozpočtu a v rámci přebytků si myslím, že jsme schopni nějakou částku na tento titul přidat,\" řekl ČTK.
Hlavní část příjmů Olomouckého kraje tvoří daňové výnosy, které se mají příští rok zvýšit meziročně o sedm procent na 4,1 miliardy korun. Vyšší daňové příjmy hejtmanství zdůvodnilo růstem ekonomiky. Schválený návrh rozpočtu na rok 2017 počítá s investičními výdaji v celkové výši 1,082 miliardy korun, přičemž na pokrytí rozestavěných investic je navržena částka 476,6 mil. Kč a na projekty spolufinancované z evropských fondů je vyčleněno 205 mil. Kč. Rozpočet počítá také s rezervou 400 milionů korun na nové opravy a investice.
V letech 2006 až 2014 Olomoucký kraj kumuloval úvěry 4,6 miliardy korun na opravy silnic a další investice spolufinancované z evropských fondů. Zadlužení Olomouckého kraje bylo tehdy podle údajů ministerstva financí nejvyšší v zemi. V posledních čtyřech letech se ale dluh snížil. Na konci letošního roku by měl Olomoucký kraj dlužit 3,7 miliardy korun.
Hejtmanství uvažuje o tom, že si půjčí půl miliardy korun, aby v následujících letech mohlo předfinancovat projekty dotované z fondů EU. Kraj nyní ročně splácí bezmála 300 milionů Kč. Podle Zemánka je proto nutné další úvěr pečlivě zvážit, aby splátky výrazně nezatížily rozpočet kraje. \"Olomoucký kraj nemá v zásadě nějaký problém, že by si nemohl vzít úvěr na předfinancování, protože se nám tyto prostředky budou z EU vracet,\" řekl ČTK Zemánek. Rozhodnutí o novém úvěru má padnout příští rok.