Aktuální rozhodnutí ERÚ počítá s výplatou zdrojům KVET spuštěným do konce roku 2012. Vitásková minulý týden ČTK řekla, že jde až o 95 procent zdrojů KVET v ČR. Na jednání, kterého se v polovině prosince kromě ní účastnil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj bylo podle ní dohodnuto, že u těchto zdrojů ČR nebude žádat Evropskou komisi (EK) o takzvanou notifikaci. Považuje je totiž za takzvanou existující podporu. U zbylých zdrojů KVET Česko již o notifikaci požádalo. Podle dřívějšího vyjádření předsedkyně ERÚ je tak úřad do rozhodnutí zahrne, až schválení z Bruselu získají.
Změnové cenové rozhodnutí vydal ERÚ naposledy minulý týden, kdy do něj zahrnul podporu obnovitelných zdrojům spuštěným v období 2006 až 2012. Šlo o převážnou většinu ze zdrojů, u kterých dříve odmítal úřad podporu pro příští rok vypsat. Výplatu peněz ERÚ podmiňoval schválením EK. Komise režim podpory pro obnovitelné zdroje v ČR schválila na konci listopadu. Provozovatelé těchto zdrojů tak mají mít příští rok nárok na zhruba 40 miliard korun.
Stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé. Vitásková dříve uvedla, že v případě schválení všech notifikací se očekávají náklady na podporu podporovaných zdrojů energie v ČR v příštím roce na úrovni zhruba 46 miliard korun.
Podporu zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí OTE na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na loňských 43,5 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.