Domácnosti v listopadu rekordně čerpaly nové úvěry. Na nákup nemovitostí si nově vypůjčily 40,5 miliardy Kč, což je rekordní objem. Meziroční růst nových úvěrů na bydlení dosáhl 54,4 procenta, což je dynamika, kterou trh naposledy zaznamenal na začátku roku 2006, kdy ale šlo o řádově nižší objemy. Listopadový boom je znamením obav ze zdražování hypoték vlivem přísnější regulace, dodala Zamrazilová.
Úvěry na spotřebu vykázaly meziroční růst o 26,5 procenta. \"Zařizování nových bytů, vánoční nákupy, pocit finanční jistoty a nižší úrokové sazby, to vše přimělo domácnosti načerpat nově spotřební úvěry za 10,1 miliardy Kč. V prosinci lze očekávat ještě vyšší objem i dynamiku,\" upozornila Zamrazilová.
Navzdory dlouhodobému prostředí nízkých úrokových sazeb pokračuje trend růstu klientských vkladů, uvedla analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová. Jejich objem se v listopadu zvýšil především díky netermínovaným vkladům, které tvoří 77 procent veškerých vkladů. Pokud rostou termínované vklady, jde o vklady krátkodobé se splatností do jednoho roku. To se odráží i v nižším zájmu o stavební spoření, kde za poslední dva roky klesly vklady o 12 procent, podotkla.
Kvalita úvěrového portfolia českého bankovního sektoru se dlouhodobě zlepšuje a ani listopad nebyl výjimkou. Objem tzv. úvěrů se selháním se meziměsíčně snížil o 1,2 procenta a jejich podíl na celkových úvěrech nyní činí 4,77 procenta. U nefinančních podniků se tento podíl, jako jen několikrát v historii, dostal pod pětiprocentní hranici na 4,92 procenta. U obyvatelstva se podíl úvěrů se selháním snížil na 3,22 procenta.
Více než čtvrtina podnikových úvěrů je v zahraniční měně (272,8 miliardy Kč), drtivou většinu představují úvěry v eurech. Objem úvěrů v korunách je prakticky stejný jako před rokem, zatímco objem úvěrů v cizích měnách stoupl meziročně o 27 procent. Zájem o eurové úvěry stoupá podle Zamrazilové s blížícím se ukončením kurzového závazku ČNB, protože jde o určitou formu kurzového zajištění.