Největší investiční bankou loni zůstala americká JP Morgan

04.01.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 4. ledna (ČTK) - Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládla JP Morgan a další čtyři americké banky. Celkové příjmy z poplatků za služby v tomto sektoru nicméně o sedm procent klesly a dosáhly 85 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč). Plyne to z dnešních údajů zpravodajské a informační agentury Thomson Reuters.

JP Morgan si co do příjmů z investičního bankovnictví udržela první místo ve světě už osmý rok po sobě. Tyto výnosy jí sice klesly o pět procent na 5,8 miliardy USD, podíl banky na trhu se ale zvýšil na 6,8 procenta z předloňských 6,6 procenta. JP Morgan si tak zvýšila náskok na druhou Goldman Sachs, jejíž příjmy klesly o 15 procent a tržní podíl se snížil na šest procent.

Vedle Goldman Sachs značně klesly příjmy z investičního bankovnictví rovněž americkým společnostem Bank of America Merrill Lynch a Morgan Stanley, německé Deutsche Bank a švýcarské UBS. Zisky si naopak připsaly britská Barclays, japonská Mizuho a menší domy Lazard a Rothschild. Úhrnný podíl americké \"velké pětky\" klesl na 28 procent z předloňské úrovně 29,5 procenta.

Deutsche Bank, která za nového šéfa Johna Cryana prochází restrukturalizací a snižováním nákladů, se propadla ze šestého na osmé místo a její příjmy v sektoru klesly o 20 procent. Na šestém místě ji nahradila Barclays a před ni se dostala i švýcarská Credit Suisse. Další švýcarská banka UBS kvůli poklesu příjmů o 18 procent vypadla z první desítky.

Celkové příjmy z úpisu dluhopisů loni vzrostly o šest procent na 24,8 miliardy USD (640,3 miliardy Kč). Příjmy z úpisu akcií naopak o 23 procent klesly a činily 15,5 miliardy USD (400,2 miliardy Kč), z toho o 30 procent klesly investičním bankám příjmy z primárních emisí. Poplatky z poradenství při fúzích a akvizicích klesly o tři procenta na 26,8 miliardy USD a poplatky za syndikované úvěry klesly o 12 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK