Během dneška také veterináři vyvěsí na úřední desku informace o opatřeních v ochranném pásmu a v pásmu dozoru. První je v okruhu tří kilometrů od ohniska, druhé do deseti kilometrů od ohniska a opatření trvají tři týdny, respektive měsíc. \"Pokud se ovšem nevyskytne další chov s nákazou. Pak se automaticky opatření prodlužují,\" řekl Salava. Ve vytyčených pásmech se nachází zhruba 150.000 kusů drůbeže. Opatření se ovšem nedotknou žádného velkochovu drůbeže. \"Jedná se pouze o malá hospodářství,\" informoval Salava.
Zatím se virus ptačí chřipky, jehož přenos na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný, prokázal u uhynulých labutí na řece Jihlavě v Ivančicích a v chovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, kde zvířata utratili v úterý a ve středu.
Do Česka se chřipka vrátila po deseti letech. Jelikož v různých evropských zemích zasáhla s různou intenzitou, bylo podle odborníků otázkou času, kdy zasáhne i Českou republiku. Několik lidí, kteří přišli s nakaženými ptáky do kontaktu, je pod dohledem hygieniků.