Potvrzen byl podle něho subtyp choroby u prvních dvou chovů a u volně žijících uhynulých labutí, jde o H5N8. U nového ohniska je zatím známo, že jde o typ H5. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla potvrzena v ČR ve středu po deseti letech.
Zatím se virus ptačí chřipky, jehož přenos na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný, prokázal u uhynulých labutí na řece Jihlavě v Ivančicích a v chovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, kde zvířata utratili v úterý a ve středu. Naposledy pak v ivančických Letkovicích.
V českých chovech drůbeže byla vysoce patogenní aviární influenza (HPAI) naposledy zaznamenána v roce 2007 v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1900 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic. Stát vyplatil jako náhradu 50 milionů korun. Letos má v rozpočtu na řešení nákazové situace připraveno 31,3 milionu korun.
drh rot