Průmysl se v listopadu vrátil k růstu, stavby zmírnily pokles

06.01.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. ledna (ČTK) - Průmyslová výroba se po říjnovém překvapivém poklesu vrátila v listopadu minulého roku k růstu, meziročně si polepšila o sedm procent. Stavebnictví zpomalilo meziroční pokles na 2,3 procenta a zahraniční obchod Česka skončil loni v listopadu v přebytku 10,8 miliardy korun, byl tak meziročně vyšší o 1,1 miliardy Kč. Statistici dnes rovněž potvrdili, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o 1,9 procenta. Podle analytiků z dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu příjemně překvapil průmysl, zatímco listopadový pokles stavebnictví byl loni zatím nejlepším měsíčním výsledkem.

\"Český průmysl se vrací na výsluní. Průmyslová produkce v listopadu po říjnovém poklesu obnovila růst, jehož tempo citelně převýšilo odhady na trhu,\" komentoval čísla analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. I po očištění o přídavek jednoho pracovního dne vůči listopadu 2015 rostl průmysl tempem převyšujícím průměr loňského roku. Oživení průmyslu navázalo zejména na obnovení růstu produkce automobilů, jejíž pokles v říjnu se tak ukázal jen jako přechodný, dodal.

Vedle automobilek se na růstu podílela také produkce pryžových a plastových výrobků a výroba a rozvod energií. Tržby loni v listopadu meziročně vzrostly o 7,8 procenta, hodnota nových zakázek se pak zvýšila o 10,7 procenta.

Za celý loňský rok by se podle analytiků měla průmyslová výroba zvýšit o tři procenta. Letos by pak mohl být růst ještě o několik desetin procentního bodu svižnější.

Stavebnictví naposledy rostlo v prosinci 2015, loňský listopadový pokles byl zatím nejnižší z minulého roku. \"Na příznivém výkonu v mezích možností má zásluhu primárně osmiprocentní vzestup výkonu v oblasti pozemního stavitelství. Pokud by nebyl listopadový růst jen epizodní záležitostí, bude letošní rok pro stavitelství příznivější,\" uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal považuje za nadějné, že v listopadu se začalo stavět meziročně zhruba o třetinu více bytů. \"Firmy tak zřejmě konečně mohly využít současné období masivního zájmu o investice do bydlení a začaly více stavět. Otázkou je, jestli se tento trend podaří udržet, chronické problémy s přípravou staveb totiž nadále trvají,\" doplnil Dřímal.

Od začátku loňského roku do konce listopadu české stavebnictví meziročně propadlo o 8,5 procenta, inženýrské stavitelství dokonce o 16,8 procenta. Hlavním důvodem loňského poklesu českého stavebnictví je nedostatek veřejných zakázek především pro výstavbu infrastruktury. Letos podle Dřímala stavebnictví vzroste o dvě procenta.

K rekordu podle analytiků směřuje přebytek zahraničního obchodu za loňský rok. Vývoz tuzemských firem se v listopadu zvýšil o 3,7 procenta na 301,1 miliardy korun a dovoz o 3,4 procenta na 290,3 miliardy Kč.

Zahraničnímu obchodu už ale nepomáhá ropa, jejíž cena v důsledku rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vzrostla. Výsledek obchodu s cizinou je nadále podporován intervencemi České národní banky proti posilování koruny a silnou poptávkou v zahraničí, shodují se ekonomové.

V souladu s předchozími odhady z listopadu a prosince potvrdili dnes statistici, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o 1,9 procenta. Šlo tak o nejpomalejší růst za 2,5 roku. Ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 2,6 procenta. První odhad loňského HDP statistici zveřejní 14. února. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela v posledním čtvrtletí loňského roku růst zrychlil, což by mělo vytáhnout celkový růst za rok 2016 na 2,5 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK