\"Utrácení bude zahájeno dnes odpoledne,\" řekl Semerád. V nejbližších chovech u ohnisek jde o 1100 zvířat. Podle něj je větší komerční chov pouze zmíněný chov kachen. \"Utrácení bude provádět naše pohotovostní středisko, a to jak z Brna, tak z Hradce Králové,\" dodal Semerád. Se zabíjením zvířat pomůžou i vojáci. Drůbež se bude utrácet v malých chovech injekčně, ve větších chovech pak za použití CO2 v malých i velkých kontejnerech.
\"V oblastech se neustále objevují nová hlášení o úhynu,\" vysvětlil ředitel, proč se k plošnému vybití veterináři rozhodli.
Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.
Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena, prošetřují se.
V různých evropských zemích zasáhla ptačí chřipka s různou intenzitou, podle odborníků tedy bylo jen otázkou času, kdy se objeví i v Česku.
Ptačí chřipka se v EU v posledních měsících vyskytla mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku nebo v Chorvatsku. Koncem loňského roku také výskyt této nemoci ohlásilo Slovensko, Bulharsko nebo Irsko. Tento týden se k nim přiřadilo i Česko.