Například z Říčan u Prahy nahlásil chovatel úhyn svých pěti slepic z 15 chovaných. V ostatních případech jde o volně žijící ptáky.
\"Jak jistě víte, uhodily kruté mrazy, vrátila se k nám zima, bude zvýšený úhyn volně žijících ptáků,\" dodal ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán. Obyvatelé by si tak měli rozmyslet, zda budou každého uhynulého volně žijící ptáka hlásit. \"Máme omezené kapacity,\" dodal. Veterinární lékaři se však budou snažit prověřit co nejvíce případů.
Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen, kde je 6000 ptáků. Zničit se v něm také bude muset 60.000 násadových vajec. O kolik kusů drůbeže celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne dnes, oznámil na briefingu Semerád. Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států.
Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona. Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.
Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice.