Místní už o údělu svých slepic či hus věděli a byli s jejich osudem smíření. \"To víte, že budeme žádat kompenzaci od státu. U mě budou rychlí, mám jen devět slepic,\" řekla ČTK místní chovatelka, která se přišla na zásah veterinářů, hasičů a policistů podívat.
Na místo se sjelo několik hasičských jednotek. Jedna totiž zajišťuje dekontaminaci kolegů, kteří se na likvidaci přímo podílejí. Hasiči si také přistavili týlový kontejner, ve kterém mají potřebné zázemí. Práci jim ztěžoval silný mráz a občasné sněžení. \"Kdoví, jak dlouho tady budeme. Zatím to nevíme,\" řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
Nejvíc nucené utrácení ptáků zasáhne kachní farmu u Týnského rybníka za Krumlovem směrem na Petrovice. Zástupce firmy Pavel Bílek předpokládal, že jeho chov by mohl být ušetřen. \"Bohužel zvířata byla ještě před týdnem volně na vodě, kdy už tady nákaza byla,\" uvedl Salava.
Nyní je kolem kachní farmy klid. Drůbež je uvnitř, starají se o ni chovatelé. Kachny lze usmrtit později, neboť jsou teď v uzavřeném prostoru a nehrozí, že by šířily případnou nákazu. \"Je jich tam 2000. Dalších 7000 mladých už skončilo v plynu, protože jsme je nemohli prodávat,\" řekl Bílek.
Jeho firma zhruba 90 procent kachen ze šlechtitelského chovu vyváží, nyní může o některé obchodní vazby přijít. Ztráty půjdou podle Bílka do statisíců, protože nejde pouze o usmrcená zvířata, ale také o dobu, po kterou nebude možné chov obnovit. Její délka závisí na vývoji situace.
\"Ministerstvo zemědělství se zatím tváří vstřícně v otázce kompenzací,\" řekl ČTK Bílek. Dodal, že firma z Náměště nad Oslavou má i další chovy, bude tudíž snazší ten zdejší obnovit.
Podle odhadů ministerstva zemědělství by se cena za utracenou kachnu z reprodukčního chovu mohla pohybovat kolem 500 korun.
Ptačí chřipka se v Česku potvrdila v první polovině týdne. V Ivančicích uhynuly volně žijící labutě a drůbež ve dvou malochovech, v Moravském Krumlově se potvrdila nákaza také v malochovu.
Ve čtvrtek veterináři vytyčili v okruhu tří kilometrů od ohnisek ochranné pásmo a v okruhu deseti kilometrů dozorové pásmo. Dnes rozhodli o likvidaci veškeré drůbeže v ochranném pásmu. Kromě firmy Sebol se týká jen malých domácích chovatelů. Majitelé papoušků si musejí zažádat o výjimku, pokud se mají jejich zvířata usmrcení vyhnout. Ministerstvo má na kompenzace chovatelům vyhrazeno 31,3 milionu korun.