V Lázních Toušeň začala likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou

09.01.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lázně Toušeň (u Prahy) 9. ledna (ČTK) - Veterináři dnes začali likvidovat chov ptactva v Lázních Toušeň u Prahy, kde byl potvrzen výskyt ptačí chřipky. Utraceno má být přibližně 1000 zvířat. S naháněním a pochytáním ptactva veterinářům pomáhají hasiči. Přístupová cesta k farmě je přehrazena páskou a střeží ji policie. Pokud vše půjde dobře, měla by likvidace chovu být dokončena ještě dnes, veterináři to chtějí stihnout za světla.

Kolem 12:30 se práce ujala první skupina hasičů a veterinářů. Mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková ČTK na místě řekla, že připraveno je asi 50 hasičů, během dne se budou střídat, aby měli i čas na odpočinek. Původně měla likvidace začít v 10:00, nakonec ale byla o víc než dvě hodiny odložena. Ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný ČTK řekl, že to bylo kvůli koordinaci zásahu.

Laboratorní testy potvrdily, že se v chovu v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ u mrtvé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8. Kvůli tomu musejí být utraceni všichni ptáci v ohnisku, jsou mezi nimi například husy, kachny, pávi, papoušci, pštrosi a holubi.

\"Drůbeže je zhruba tisíc kusů, jsou tam nějaké husy, jsou tam kachny, slepice, holubi. Asi největší problém bude s deseti pštrosy,\" uvedla Kereková. Na pštrosy nefunguje plyn, a veterináři tak budou muset podle Kerekové použít nějaký uspávací prostředek.

Další čtyři ohniska ptačí chřipky jsou v Jihomoravském kraji. Veškerá drůbež, která v ohniscích žije, musí být utracena. Veterináři také vyhlašují obvykle tříkilometrové ochranné pásmo, pokud se nákaza začne šířit, musejí být utraceni i všichni ptáci žijící v pásmu. Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Není vyloučeno, že se nemoc bude dál šířit i ve středních Čechách.

Zatím nebyl zaznamenán přenos nemoci na člověka. Důležité je ale zachovávat základní hygienická opatření, například se v přírodě nepřibližovat k mrtvým ptákům, aby se vir neroznášel například na obuvi. Rodiče by měli dohlížet na děti a obezřetní by také měli být majitelé domácích mazlíčků a nenechat je pobíhat bez dozoru.

Ptačí chřipka se v České republice vyskytla asi po deseti letech na začátku roku. Potvrzena byla tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice, další přibylo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK