Podle komise byly statisíce pracovníků z ocelářského a uhelného sektoru přesunuty na jiná pracovní místa. Komise také upozornila, že kapacity snižují i další odvětví, například cementářský a sklářský průmysl.
Obchodní partneři Čínu obviňují, že se snaží prodávat přebytečnou produkci oceli, uhlí, cementu a skla v zahraničí za dumpingové ceny. Na levný dovoz z Číny si stěžují i čeští oceláři.
Nastupující americký prezident Donald Trump obvinil Čínu z nekalých obchodních praktik a pohrozil zavedením odvetných cel na čínské zboží. Šéf reformní komise Sü Šao-š\' uvedl, že je běžné mít neshody v obchodních otázkách a vyzval USA a Čínu k řešení těchto neshod \"prostřednictvím dialogu na základě vzájemného respektu a rovnosti\".
\"Všichni cítíme, že udržení harmonického vztahu mezi USA a Čínou je velmi důležité pro celý svět,\" dodal šéf komise, jehož citovala agentura AP.
Loňské snížení ročních kapacit v rozsahu 45 milionů tun oceli a 250 milionů tun uhlí podle šéfa NDRC mělo dopad na 800.000 ocelářů a horníků. Zhruba 700.000 z nich již vláda převedla na jiná pracovní místa.
Sü dnes rovněž odhadl, že tempo růstu čínské ekonomiky se loni pohybovalo kolem 6,7 procenta, tedy v rámci vládního cíle 6,5 až sedm procent.
Šéf NDRC upozornil, že regulátoři budou sledovat rizika spojená se snahou čínských podniků o zahraniční akvizice. Čínskou vládu v poslední době znepokojuje odliv kapitálu do zahraničí, který tlačí dolů kurz čínské měny. Peking sice podporuje zahraniční akvizice v oblasti strategických technologií a zdrojů, už méně je ale nakloněn nákupům zahraničních nemovitostí či filmových studií.