V tříkilometrovém okolí ohnisek v Moravském Krumlově, Ivančicích a místní ivančické části Letkovice pokračuje také utrácení domácích malochovů u chovatelů, kteří dostali informace později nebo nebyli doma v době, kdy se plošné utrácení konalo. Celkem bylo podle Státní veterinární správy (SVS) na jihu Moravy v malochovech utraceno už skoro 10.000 kusů ptactva. Ušetřená zatím zůstane drůbež v katastrálním území obce Vedrovice. Veterináři jej dnes přeřadili z ochranného do dozorového pásma.
Chovatelé mohou veterináře požádat také o výjimku ze zákazu chovu ptactva ve volném venkovním výběhu, musí však ptáky krmit pod střechou. Nařízení se zatím nevztahuje na chovy bažantů a ohrožených tetřevů hlušců v odchovnách Lesů ČR a nekomplikuje ani podnikání Pavla Wiedera, který vlastní pštrosí farmu v Hněvošicích na Opavsku. Chovy zmíněných ptáků jsou totiž v uzavřených voliérách nebo budovách.
Opatření proti šíření ptačí chřipky se ale dotklo záchranné stanice v Jinonicích, která nesmí dočasně přijímat poraněné vodní ptáky z Horních Počernic, Klánovic a Újezdu nad Lesy. Do těchto částí Prahy totiž spadá část takzvané dozorové zóny kvůli ohnisku nákazy v Lázních Toušeň, kde veterináři v pondělí zlikvidovali celý chov. Stanice nesmí rovněž přijímat zraněné vodní ptáky z ostatních částí Prahy, kteří jsou podezřelí z nakažení chřipkou. Absolutní zákaz potom platí pro příjem všech ptáků nalezených mimo území hlavního města.
Preventivně se připravují i v liberecké zoo, která má jednu z nejbohatších kolekcí dravých ptáků v Evropě. Podle ředitele Davida Nejedla má zahrada nachystaný plán na přemístění ptáků, kteří jsou citliví na ptačí chřipku, do uzavřených prostor. U druhů, u kterých to není možné, má variantu zabezpečení voliér. Opatření by ale zoo provedla jen v případě, že by se nákaza v okolí skutečně objevila.
Usmrcovat volně žijící ptáky v blízkosti ohnisek se veterináři nechystají. Takový postup vede zpravidla k rychlému obsazení této lokality dalšími ptáky z okolních oblastí. Navíc je velmi obtížné určit druhy ptáků, které by se měly teoreticky usmrcovat. Hostitelem viru může být až několik desítek druhů ptáků.
Ptačí chřipkou jsou nakaženi ptáci v mnoha evropských zemích, v ČR se nemoc objevila minulý týden po zhruba deseti letech.