Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo, s čímž začali minulý pátek. Ušetřené byly nakonec Vedrovice. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně jediného velkochovu kachen u Krumlova.
\"Nyní musí následovat mechanická očista, je na obcích, jak to zařídí. Od chvíle, kdy skončí, se počítá lhůta 21 dní v ochranném pásmu a lhůta 30 dní v dozorovém pásmu. Odborné firmy nám musí předložit, že jimi použité prostředky virus zničí,\" řekl Salava. Vzhledem k mrazům, které mají pokračovat, musí firmy doložit i to, že vybrané prostředky hubí viry i při nízkých teplotách. \"Vybereme ten, který bude mít hodnotu nejnižší,\" uvedl.
Lidé stále hlásí nálezy uhynulých ptáků z celé republiky. Podle Salavy se ale ukazuje, že větším aktuálním nepřítelem je silný mráz, který mnozí nepřežijí. \"Kdyby takto nemrzlo, vzorků k vyšetření by bylo o dost méně,\" uvedl Salava.
Na jižní Moravě se objevilo minulou sobotu ještě jedno ohnisko, a to v Brodě nad Dyjí. Zde však nebylo nutné utrácet chovy v ochranném pásmu. Zatím poslední ohnisko v Česku se objevilo ve středních Čechách na velké chovatelské farmě v Lázních Toušeň.
Ptačí chřipka se objevila v Česku po deseti letech poté, co se vyskytla v okolních státech i dalších evropských zemích. Virus šířící se mezi ptáky je vysoce patogenní, jeho přenos na člověka je však velmi nepravděpodobný.