Stížnost uvádí, že praktiky na podporu výroby hliníku v Číně porušují pravidla WTO pro subvence a způsobují \"závažnou újmu\" ostatním členům organizace.
Dnešní krok Spojených států zřejmě dál zvýší obchodní napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami v době, kdy nově zvolený prezident Donald Trump si jako jednu z hlavních priorit určil snížení obchodního deficitu USA s Čínou.
\"Čína poskytuje svému hliníkárenství nekalou výhodu prostřednictvím úvěrů pod cenou a nelegálních vládních subvencí,\" uvedl prezident Barack Obama ve sdělení, které doprovázelo oznámení úřadu. \"Takováto opatření znevýhodňují americké výrobce a přispívají ke globálnímu přesycení trhu v sektorech hliníku, oceli a dalších,\" dodal podle agentury Reuters americký prezident.
Úřad obchodního zmocněnce uvedl, že kapacita výroby hliníku v Číně se v letech 2007 až 2015 více než zdvojnásobila, přičemž světové ceny tohoto kovu klesly o 46 procent. Čína se nyní na světové produkci hliníku podílí více než polovinou.
Výroba primárního hliníku v USA mezitím klesla o 37 procent, třebaže spotřeba tohoto kovu se v USA zvýšila. Od roku 2011 ukončilo produkci devět ze 14 amerických hliníkáren a jen jedna ze zbylých nyní využívá plně svých kapacit, uvedl úřad.
Dnešní stížnost je šestnáctá, kterou Obamova administrativa za osm let působení podala u WTO proti Číně. Peking a Washington se nyní podle pravidel WTO budou pokoušet urovnat spor konzultacemi, v případě nezdaru mohou USA podat návrh na jeho řešení u rozhodčího panelu WTO.