Veterináři utratili ptačí chřipkou zasažený chov na Táborsku

13.01.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Chotčiny (Táborsko) 13. ledna (ČTK) - Veterináři dnes v Chotčinách na Táborsku utratili pět desítek kusů drůbeže z chovu zasaženého ptačí chřipkou. Nemoc byla potvrzena u devíti ptáků. Jde o šesté ohnisko ptačí chřipky v Česku. Veterináři v Chotčinách vyhlásili ochranné pásmo v okruhu tří kilometrů a dozorové pásmo, které zasahuje až do vzdálenosti deseti kilometrů od ohniska. ČTK to řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba. Podle veterinářů jde o malé hospodářství, kde se chovatel stará o slepice, husy, kachny a holuby.

Zatím není jisté, zda se preventivní opatření dotknou i jiných chovatelů v okolí ohniska ptačí chřipky. \"Děláme další průzkum, budeme sčítat kusy v dané oblasti a kontrolovat jednotlivé chovy. Podle výsledků se pak rozhodne, jestli bude následovat další utrácení,\" uvedl Kouba.

Nakaženou drůbež v Chotčinách odvezl na veterinární testy sám chovatel. Podle Kouby jsou základní příznaky ptačí chřipky zvýšené dýchání, snížený příjem potravy nebo více nadýchané peří drůbeže. Patologické rozbory pak většinou odhalí otoky hlavy nebo krvácení ve svalovině.

Veterináři dnes nemoc potvrdili také u volně žijící labutě v Olomouci. Stejně jako v chovu na Táborsku tam jde o virus chřipky typu H5N8.

Před více než týdnem se v Česku znovu po téměř deseti letech objevila ptačí chřipka. V okolí dosavadních ohnisek, která jsou hlavně na jižní Moravě, veterináři utratili tisíce kusů drůbeže. Stalo se tak kvůli několika mrtvým ptákům, u kterých byl potvrzen virus chřipky typu H5N8. Nákaza je i v mnoha dalších evropských zemích.

Vedle jižní Moravy potvrdili veterináři nákazu drůbeže v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ. Bylo tam utraceno 1025 ptáků, z toho devět pštrosů, zbytek byly husy, slepice, kachny, papoušci a nejspíš i pávi.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně velkochovu kachen u Moravského Krumlova. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku pak veterináři likvidovali nákazu v chovu slepic a perliček.

Ve čtvrtek byla vyhlášena také ochranná a dozorová zóna na Náchodsku, a to kvůli nálezu choroby v polské obci Kudowa Zdrój poblíž české hranice.

Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže.

Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK