V blízkosti Libějovic jsou chovy s desítkami tisíc kusů drůbeže. Sídlí zde i potravinářská společnost Vodňanské kuře. Například Marta Tůmová chová v hospodářství v nedalekých Nestanicích 55.000 mladých kuřat. \"Spolupracuji s krajskou veterinární správou, máme uzavřený chov, k němuž mohou vstupovat jen tři naši zaměstnanci a platí zvýšená hygienická opatření,\" řekla ČTK Tůmová. V chovu má dvoudenní kuřata, která půjdou na porážku až za měsíc. \"Zatím tedy máme 30 dní čas a uvidíme, co se bude dít dál,\" uvedla. Dodala, že kuřata nejsou ptačí chřipkou napadená.
Nestanice se nacházejí dva kilometry od Libějovic. Blízko ohniska sídlí i Vodňanské kuře. Holding Agrofert, do kterého společnost patří, už v pondělí vydal prohlášení, v němž uvádí, že jej ptačí chřipka nikterak nezasáhla a produkci neomezí.
V celé zemi je sedm ohnisek nemoci, do Česka zasahuje také ochranná a dozorová zóna od ohniska choroby z Polska. O víkendu také veterináři potvrdili nemoc u volně žijí labutě u Pražské tržnice v Praze 7. Nově se řeší podezření na nákazu u další labutě nalezené u pražského Střeleckého ostrova.
Většina ohnisek v Česku je na jižní Moravě, jedno je v Lázních Toušeň ve Středočeském kraji. Celkem veterináři utratili už přes 13.000 ptáků. Ptačí chřipka se v ČR znovu objevila téměř po deseti letech, nákaza je také v dalších evropských zemích. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.