Důvodem je podle něj jednak to, že první blok najel v závěru loňského roku později, jednak koordinace s odstávkami v dukovanské jaderné eletrárně. \"Palivová kampaň, při které je palivo optimálně využito, trvá až dvanáct měsíců. Vzhledem k tomu, že první blok začal elektřinu vyrábět loni těsně po Vánocích, můžeme posunout začátek odstávky až na konec roku,\" řekl Sviták.
Podle energetiků nebude mít situace vliv na dodávky elektřiny. \"Jde o změny, které jsou plánované skoro s ročním předstihem. Je tedy čas se na ně dopředu připravit,\" uvedl mluvčí.
ČEZ zveřejňuje odstávky svých jaderných bloků s čtyřletým předstihem, podle pravidel burzy. \"Termíny odstávek se průběžně zpřesňují v návaznosti na aktuální situaci. Může se měnit délka odstávky, její začátek nebo se dokonce může odstávka i zrušit. Aktuálně tedy počítáme, že odstávka prvního bloku začne v samotném závěru roku,\" uvedl Sviták.
Loni byl druhý blok odstaven tři měsíce, první blok elektřinu nevyráběl o měsíc déle. Způsobily to dodatečné práce, které vyplynuly z výsledků odstávkových kontrol - především dodatečné úpravy rozvodů vody, parogenerátorů nebo práce na turbíně.
Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku, jeho produkce pokryje pětinu české spotřeby. Loni vyrobila elektrárna 12,1 terawatthodiny elektřiny (TWh), téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily právě odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.