Český rozhlas:Vimperská masna zkrachovala, o práci přišlo 55 lidí

24.01.2017 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vimperk 24. ledna (ČTK) - Vimperská masna, která fungovala od roku 1963, ukončila výrobu. Podnik, který v posledních letech stagnoval, se navzdory plánu nedostal do zisku, a tak zastavil výrobu. Na svém webu to dnes uvedl Český rozhlas, ČTK informaci potvrdil generální ředitel společnosti Jaromír Kloud.

Vimperk tak přišel po Šumavanu a Jitoně o další tradiční podnik. Ve Vimperské masně nyní pracovalo zhruba 55 lidí, kteří teď budou bez práce, všichni dostali výpověď. \"Hlavní důvod je, že se nepodařilo naplnit podnikatelský plán na dosažení obratu jak v penězích, tak v tunách za určené období. Teoreticky se to mohlo zvládnout, kdyby se to období prodloužilo, ale to akcionáři neschválili,\" řekl ČTK Kloud.

Masna, která v poslední době vyráběla hlavně výběrové uzeniny, měla problém s výší obratu. Vedení se chtělo dostat do zisku, to se nepovedlo, a proto zastavilo výrobu. Nyní hledá investora nebo kupce.

\"Ekonomické ukazatele vypadaly ještě v srpnu velmi dobře, dokonce se podařilo udělat velmi významnou dohodu s COOP centrem na letošní rok, ale akcionáři neschválili prodloužení doby, kdy fabrika nevydělává, tím pádem došly provozní peníze,\" řekl Kloud.

Podle starostky města Jaroslavy Martanové (SNK-ED) by propuštění zaměstnanci masny neměli mít problém najít novou práci. Ve Vimperku je totiž nízké procento nezaměstnanosti a stálá poptávka po pracovních silách, protože tam působí několik větších zaměstnavatelů. Nezaměstnanost v celém Jihočeském kraji činila v prosinci na 4,3 procenta. V kraji bylo 9458 volných pracovních míst, o 150 méně než koncem listopadu. Na jedno místo připadají zhruba dva uchazeči. Meziročně bylo ale v prosinci na jihu Čech o téměř 2600 pracovních míst víc než ve stejném měsíci roku 2015.

\"Největší je firma Rohde & Schwarz, která chce dosáhnout 700 zaměstnanců a pořád shání lidi na manuální práci. Jsou tu i jiné menší firmy, které taktéž shánějí pracovníky. Tak věřím, že lidé z masny si práci najdou. Je to smutné, mrzí nás to, protože masna patřila k Vimperku dlouhodobě, jatka Vimperk byla známá značka,\" řekla ČTK Martanová.

Masna je nyní zakonzervovaná. Firma nic nerozprodala, technické zařízení ani auta. \"To znamená, že stačí otočit klíčem, a může se jet dál,\" dodal Kloud.

Vimperská masna fungovala od roku 1963, v posledních letech podnik stagnoval a omezoval produkci. Dřív zde pracovalo až 250 zaměstnanců, ještě v roce 2008 zaměstnávala masna 160 lidí. Nyní měl podnik asi 55 pracovníků. Společnost se zabývala porážkou jatečních zvířat, vyráběla všechny druhy výsekových mas a přes sto druhů masných výrobků, trvanlivých salámů a specialit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK